NeoPedia
معاون تحقیقات وزیر بهداشت در گفت وگو با نئوپدیا:

واکسن جدیدی جایگزین واکسن های موجود کرونا نمی شود

واکسن جدیدی جایگزین واکسن های موجود کرونا نمی شود

به گزارش نئوپدیا، معاون تحقیقات و فناوری وزیر بهداشت با اشاره به اینکه مطالعات مختلف بر روی سویه های جدید کووید-19 در حال انجام می باشد، اظهار داشت: هم اکنون دو سه مرکز ما بر روی توسعه واکسن های خودشان درحال فعالیت هستند؛ ولی این به مفهوم آن نیست که واکسن جدید بیاید و ما آنرا جایگزین واکسن های موجود نماییم.دکتر یونس پناهی در گفت و گو با ایسنا، در مورد حضور سویه های جدید کووید- ۱۹ در ایران و نیاز به به روز رسانی واکسن های موجود، اظهار داشت: ویروس کووید-۱۹ در دنیا به اشکال مختلف جهش پیدا کرده و یکی از جدی ترین و خطرناک ترین سویه های آن سویه XBB است. در دنیا و در ایران درحال حاضر بر روی جهش های جدید مطالعه انجام می گیرد، ولی واکسن جدید که اختصاصی برای آن باشد، وجود ندارد. بنا بر این ما و دیگر کشورها از همان واکسن های موجود استفاده می نماییم.

وی با اشاره به آمار مرگ ومیر ناشی از سویه های جدید کووید، اظهار داشت: برای مثال آمریکا با واکسن های mRNA مرگ ومیر بالایی دارند و در فرانسه و ژاپن نیز آمار مرگ ومیر زیاد است. ولی در کشور ما به سبب رعایت هایی مثل ماسک زدن که به انجام می رسد، با همین واکسن هایی که هم اکنون به میزان کافی داریم، می توانیم از پسِ مشکل سویه های جدید بر بیاییم.

معاون تحقیقات و فناوری وزیر بهداشت درباب پیگیری معاونت تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت در مورد نیاز به واکسن های جدید، اظهار داشت: هم اکنون دو سه مرکز ما بر روی توسعه واکسن های خودشان درحال فعالیت هستند؛ ولی این به مفهوم این نیست که واکسن جدید بیاید و ما آنرا جایگزین واکسن های موجود نماییم.

وی اضافه کرد: در کمیته علمی روزهای آینده نیز یکی از بحث های جدی ما در مورد واکسن ها است و می خواهیم ببینیم که این واکسن های ما و جهش های اُمیکرون چقدر می تواند پاسخ گو باشد و چه مشکلاتی ممکنست در آینده ایجاد شود که با این واکسن ها قابل کنترل نباشد.

پناهی، بدون ذکر نام مراکزی که درحال مطالعه در مورد بروزرسانی واکسن های کووید-۱۹ هستند، اشاره کرد: الان همه واکسن سازهای ما روی سویه های جدید کووید-۱۹ درحال مطالعه هستند. چون ذات واکسن سازها همین است که وقتی یک واکسن را توسعه می دهند، باید دنیا را پایش کنند تا ببینند مشکلات می تواند با واکسن ها مرتفع شود یا خیر.

وی در پاسخ به سوال ایسنا که آیا این مطالعات به توسعه واکسن جدید و جایگزین کردن آن با واکسن های موجود می انجامد؟، اظهار داشت: این اتفاق خیلی بعید است؛ نه در ایران، بلکه در دنیا نیز این اتفاق نخواهد افتاد.

پناهی افزود: هیچ واکسن جدیدی خاص اُمیکرون، نه در دنیا و نه در ایران وجود ندارد، ولی در دنیا به شدت درحال مطالعه هستند که واکسن های خودرا برای جهش های جدید به روز رسانی کنند و در ایران نیز بر روی این مساله درحال کار هستند.

منبع:

1401/10/28
14:56:33
5.0 / 5
146
تگهای خبر: فناوری
این مطلب نئوپدیا را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۴
NeoPedia