NeoPedia
برای ارتقای كارآمدی زیرساخت های نوآورانه؛

رونمائی از سامانه پایش زیرساخت های زیست بوم نوآوری

رونمائی از سامانه پایش زیرساخت های زیست بوم نوآوری

به گزارش نئوپدیا، سامانه پایش زیرساخت های زیست بوم نوآوری با حضور معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان رئیس جمهور رونمایی گردید.به گزارش نئوپدیا به نقل از معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری، روح الله دهقانی، معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان رئیس جمهور با اشاره به اینکه طی سالهای قبل در کشور زیرساخت های خیلی خوبی به وجود آمده که همچون این زیرساخت ها می توان به شتاب دهنده ها، مراکز رشد، مراکز نوآوری، لابراتوار ها، فضاهای کار اشتراکی و کارخانه های نوآوری اشاره نمود، یکی از برنامه های معاونت علمی را افزایش کارآمدی، هماهنگی و افزایش کیفیت این زیرساخت ها دانست.
وی اضافه کرد: یکی از اقداماتی که در معاونت علمی بر آن تاکید داریم، کیفی سازی این زیرساخت ها این بود و ایجاد سامانه ای جامع با هدف شناسایی، اشتراک گذاری و ارزیابی این زیرساخت ها، در دستور کار قرار گرفت که با عنوان سامانه پایش زیرساخت های زیست بوم نوآوری راه اندازی شد.
دهقانی با اشاره به تسهیل استفاده و دسترسی فعالان زیست بوم نوآوری و فناوری به امکانات و خدمات زیرساخت های نوآورانه به کمک این سامانه جامع، عنوان کرد: تمامی کسانی که نیازمند استفاده از زیرساخت های تولید فناوری و نوآوری همچون لابراتوار ها، مراکز نوآوری و... تا کارگاه و محل استقرار، تولید و هم آفرینی و غیره هستند، می توانند به کمک این سامانه از تمامی زیرساخت هایی که در کشور وجود دارد آگاه شوند و منطبق با توانایی و نیازشان، از زیرساخت مورد نظرشان بهره ببرند.
معاون علمی رئیس جمهور با اشاره به ایجاد یکپارچگی، هم افزایی و هماهنگی در زیرساخت های نوآوری و فناوری کشور به کمک این سامانه، اضافه کرد: به کمک این سامانه، شبکه سازی و اشتراک گذاری زیرساخت های شتاب دهی، کارخانه های نوآوری، لابراتوار ها، مراکز هم آفرینی و سایر زیرساخت ها تسهیل می شود و این سامانه به راندمان از تمامی زیرساخت هایی که در کل کشور داریم کمک می نماید.
وی اضافه کرد: با برخورداری از اطلاعات دقیق فعالیت این مجموعه ها و شاخص هایی که برای ارزیابی و سنجش کیفیت آنها گذاشته شده، مراکز منطبق با ماهیت و کاری که انجام می دهند ارزیابی شده و بعد از تایید صلاحیت، گواهی دریافت می کنند. برمبنای این ارزیابی، مخاطبان از میزان صلاحیت و تخصص هر مجموعه آگاهی کافی و انتخاب بهتری خواهند داشت؛ این امر به سامان دهی، نظارت و مدیریت کلان این مجموعه ها در معاونت علمی کمک کرده و حمایت های تخصصی و تخصیص منابع برای عدالت بیش تر را تسهیل خواهدنمود.
دهقانی با تأکید بر شناسایی کارآمدی زیرساخت های نوآورانه و تخصیص حمایت ها به مخاطب نهایی اظهار داشت: اینکه زیرساخت های فناورانه و نوآورانه، صلاحیتشان شناسایی شود اساس کیفیت بخشیدن به فعالیت زیرساخت های زیست بوم فناوری و نوآوری است. فعالیت زیرساخت های نوآوری و فناوری، باید اقتصادی باشد و تخصیص حمایت مالی غیر واقعی به این زیرساخت ها، ضمن ایجاد فساد توقع نابه جا را در مصرف کننده ایجاد می کند، اما رویکرد معاونت علمی، تخصیص حمایت های واقعی به مصرف کننده نهایی است و این رویکرد، نتایج ملموس تر و مطلوب تری شکل می دهد؛ ضمن آن که اقتصاد شتابدهنده را تحرک می بخشد، حس حمایت جدی تر و واقعی تر را در مخاطب نهایی تداعی می کند. رساندن حمایت به ذی نفع واقعی یک مبحث مهمست که این سامانه نقشی اثرگذار و جدی در آن ایفا خواهدنمود.


منبع:

1403/03/21
13:39:58
5.0 / 5
106
تگهای خبر: تولید , خدمات , فناوری , كیفیت
این مطلب نئوپدیا را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
لینک دوستان نئوپدیا
NeoPedia