NeoPedia
توسط محققان كشور محقق شد؛

ساخت دستگاهی برای كاهش مصرف برق در زمان اوج

ساخت دستگاهی برای كاهش مصرف برق در زمان اوج

نئوپدیا: محققان موفق به ساخت دستگاهی برای كاهش مصرف برق در زمان اوج مصرف شدند كه منجر به كاهش صدمه و قطعی شبكه می گردد.به گزارش نئوپدیا به نقل از مهر، محققان در شهرك فناوری الكترونیك ارومیه موفق به طراحی و ساخت نسل جدید و بسیار پیشرفته ای از اتو بوسترها شدند.
دكتر علی برادران رضایی یكی از مجریان این طرح به خبرنگار مهر اظهار داشت: ساخت اتوبوسترهای قدیمی كه در انحصار چند كشور (شركت) خارجی بود، بر اساس تپ چنجر (كه یك كلید مكانیكی است) صورت می پذیرد كه در آن با اضافه كردن سر بندی های متعدد(تپ) به ترانس های برق و بهره گیری از تپ چنجر مكانیكی امكان تغییر ولتاژ بصورت تحت بار میسر می گردد.
برادران رضایی با اشاره به اینكه تغییر تپ در زمان افت ولتاژ برق رخ می دهد، اضافه كرد: تغییر تپ در شبكه توزیع برق همراه با تولید جرقه های بسیار شدید و تنش های مكانیكی بسیار بالایی همراه می باشد كه منجر به كاهش عمر تجهیزات در شبكه می گردد.
به گفته این محقق، از جانب دیگر جهت مهار صدمات ناشی از این جرقه ها شركت های سازنده مجبور به استفاده از آلیاژهای بسیار گران قیمتی در تیغه های كلید هستند.
وی با اشاره به اینكه در همین راستا در صدد برامدیم تا سیستم جدیدی برای جلوگیری از بروز این مشكلات در شبكه های توزیع برق طراحی نماییم، بیان كرد: اتو بوستر جدید تولید شده با به كار گیری روشی جدید و كاملا منحصر بفرد و بومی، انقلابی عظیم در صنعت برق بوجود آورده است.
این محقق تصریح كرد: در این سیستم عملا جرقه ای به وجود نمی آید كه لازم باشد عواقب ناشی از آن كنترل شود؛ ازاین رو نیازی به بكارگیری آلیاژ های خاص، مواد گران قیمت و یا قطعات مكانیكی در شبكه های توزیع و انتقال برق نیست كه این امر قیمت تمام شده كل سیستم را تا ۴۰ درصد می كاهد.
وی افزود: از جانب دیگر حذف جرقه و صدمات ناشی از آن عمر دستگاه را بیشتر از دهها برابر بالا می برد (بیش از ۱۰ میلیون بار در مقابل چند صد هزار بار موجود).
برادران رضایی با اشاره به اینكه سیستم از سرعت بالایی برخوردار است، اضافه كرد: به علت حذف ساختار مكانیكی كند، سرعت تغییرات بیشتر از پیش شده به صورتی كه این محصول جایگاه خاصی در ساخت كوره های قوس الكتریكی به دست آورده است. از جانب دیگر امكان تغییر چند پله همزمان (بر خلاف نمونه های قبلی كه تغییرات حتما به صورت پله به پله صورت می پذیرد) با سرعت بالا و قابلیت ارتباط از طریق دور امكان كنترل بهینه و افزایش كیفیت شبكه برق را در اختیار شركت های توزیع و انتقال نیروی برق قرار می دهد.
وی افزود: در انتها می توان به این نكته اشاره نمود كه قیمت تمام شده كم تر، طول عمر بسیار بالا و قابلیت كنترل دقیق، ساخت اتو بوستر جدید را كه از دانش فنی كاملا بومی بهره گرفته و در ساخت آن از هیچ قطعه خارجی پیچیده استفاده نشده است گامی ارزشمند در تولید محصولی كه بتواند بازار های جهانی را فتح كند بشمار آید و امید است برای نخستین بار شاهد صدور فناوری ایرانی در سطح وسیع به تمام جهان، حتی كشورهای پیشرفته باشیم.
عضو هیات علمی موسسه آموزش عالی ارومیه در مورد مشخصات سیستم اظهار داشت: این محصول در دو سطح ولتاژ ۴۰۰V(۱۶۰KVA) و ۲۰KV(۵MV) تولید شده و هم اكنون شركت در حال طراحی نمونه ۱۳۲KV است.
وی اظهار داشت: بناست از این سیستم در یكی از شبكه های توزیع برق در مرز بازرگان به صورت پایلوت بهره برداری شود.
به گزارش نئوپدیا به نقل از مهر، این طرح از جانب پژوهشگاه نیرو و صندوق پشتیبانی از تحقیقات و توسعه صنایع الكترونیك (صحا) مورد حمایت قرار گرفته است.

1397/07/29
18:49:28
5.0 / 5
4639
تگهای خبر: پژوهش , تولید , كیفیت
این مطلب نئوپدیا را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۲
NeoPedia