NeoPedia
رییس مركز تحقیقات محیط زیست علوم پزشكی اصفهان بررسی كرد

هورمون ها و آنتی بیوتیك ها در آب های زیرزمینی

هورمون ها و آنتی بیوتیك ها در آب های زیرزمینی

به گزارش نئوپدیا رئیس مركز تحقیقات محیط زیست علوم پزشكی اصفهان با اشاره به اینكه در كشور نیازمند تصفیه خانه های پیشرفته برای حذف هورمون ها و آنتی بیوتیك ها هستیم، اظهار داشت: تصفیه خانه های پیشرفته علاوه بر حذف این هورمون ها و آنتی بیوتیك ها، برای حذف سایر آلاینده ها شامل حشره كش ها، لوازم بهداشتی و كرم های ضد آفتاب هم موثر هستند، اما متاسفانه تا این لحظه به علت نبود بودجه در سازمان آب و فاضلاب این دست تصفیه خانه ها در دستور كار قرار ندارد.


محمد مهدی امین در گفتگو با ایسنا، با اشاره به اینكه انسان ها یكی از علل ورود هورمون ها به منابع آبی هستند، اظهار نمود: وقتی از انسان بعنوان یك عامل نام می بریم یعنی اینكه هورمون های بدن انسان از راه ادرار و مدفوع دفع شده و وارد فاضلاب شهری و تصفیه خانه ها می شود.
وی اضافه كرد: البته این حجم از هورمون ها در تصفیه خانه سه حالت پیدا می كنند یا تا حدودی از بین می روند و یا با پساب خارج و مقداری هم منجر به لجن در تصفیه خانه می شوند.
رئیس مركز تحقیقات محیط زیست دانشگاه علوم پزشكی اصفهان، خاطرنشان كرد: حالتی كه با پساب خارج می شود به منابع آبی زیرزمینی وارد می شود و منابع آب زیر زمینی را آلوده می كند. از طرفی حالتی كه تبدیل به لجن می شود هم وارد زمین های كشاورزی شده كه مجدداً زمین و آب زیر زمینی و یا محصولات را آلوده می كند.
امین با اشاره به اینكه تصفیه خانه های كشور مجهز به سیستم پیشرفته برای حذف خاص هورمون ها نیست، اضافه كرد: هم اكنون به صورت طبیعی درصدی از آنها در تصفیه خانه ها حذف می شود، اما احتمال اینكه در پساب مقداری از این هورمون ها و آنتی بیوتیك ها را داشته باشیم وجود دارد.
وی با اشاره به اینكه در جلسه كارگروه علوم پزشكی عنوان شد تصفیه خانه های آب و فاضلاب تبدیل به تصیفه خانه پیشرفته شود چونكه تصفیه خانه های فعلی متعلق به چندین سال پیش هستند، افزود: تصفیه خانه های پیشرفته علاوه بر حذف این هورمون ها و آنتی بیوتیك ها، برای حذف سایر آلاینده ها شامل حشره كش ها، لوازم بهداشتی و كرم های ضد آفتاب هم مؤثر هستند، اما متأسفانه تا این لحظه به علت نبود بودجه در سازمان آب و فاضلاب این دست تصفیه خانه ها در دستور كار قرار ندارد.
رئیس مركز تحقیقات محیط زیست دانشگاه علوم پزشكی اصفهان با اشاره به اینكه علاوه بر فاضلاب های شهری دامداری ها هم یكی از عوامل اصلی ورود هورمون ها به فاصلاب ها محسوب می شوند، خاطرنشان كرد: دامداری ها دوز آنتی بیوتیكی كه به كار می برند بسیار بیشتر از مقداری است كه انسان ها مصرف می كنند این در شرایطی است كه خیلی از دامداری های كشور تصفیه خانه ندارند و محیط زیست بارها در این خصوص به آنها اخطار داده، اما اقدامی انجام نداده اند.
امین با اشاره به اینكه از دیگر روش های ورود این تركیبات شیلات است، اضافه كرد: حوضچه های پرورش ماهی نیازمند برخی آنتی بیوتیك ها برای رشد ماهی ها هستند و به علت اینكه حوضچه پرورش ماهی باز است و اغلب افراد شیلات دار از سر شاخه های زاینده رود در چهار محال بختیاری و در استان اصفهان از آب رودخانه استفاده می نمایند این تركیبات را بدون تصفیه به صورت باز در رودخانه تخلیه می كنند.
رئیس مركز تحقیقات محیط زیست دانشگاه علوم پزشكی اصفهان با اشاره به اینكه یكی دیگر از طریق های ورود این تركیبات زباله شهری است، اظهار داشت: این زباله ها در محل دفن طی زمانی حل شده و شیرآبه به آب های زیرزمینی راه پیدا می كند، در واقع منشأ ورود آنتی بیوتیك ها به چرخه غذایی و سیكل آب كشور می تواند همین زباله شهری باشد.
1398/04/05
01:42:51
5.0 / 5
4694
تگهای خبر: دانشگاه , سیستم
این مطلب نئوپدیا را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۲
NeoPedia