NeoPedia
در پژوهشگاه مواد و انرژی؛

سامانه كنترل برای اینورتر سه فاز متصل به شبكه طراحی شد

سامانه كنترل برای اینورتر سه فاز متصل به شبكه طراحی شد

نئوپدیا: محققان موفق به طراحی، ساخت و پیاده سازی سامانه كنترل برداری برای اینورترهای سه فاز متصل به شبكه مبتنی بر كنترل كننده چند متغیره LQG شدند.به گزارش نئوپدیا به نقل از پژوهشگاه مواد و انرژی، علی مظاهری مجری طرح اظهار داشت: طراحی و پیاده سازی سامانه كنترل برای اینورتر سه فاز متصل به شبكه، از فعالیت های اخیر بخش مبدل های الكترونیك قدرت در آزمایشگاه تبدیل و ذخیره سازی انرژی پژوهشكده انرژی این پژوهشگاه است.
وی نوآوری در این پروژه را استفاده از سامانه كنترل چند متغیره مبتنی بر كنترل كننده LQG دانست كه دارای عملكرد بسیار بالایی در حالت گذرا و حالت ماندگار سامانه است.
این پژوهشگر با اشاره به كاربرد این طرح، تصریح كرد: اینورتر سه فاز متصل به شبكه، در اتصال منابع و سامانه های انرژی تجدیدپذیر مورد استفاده است كه با عنایت به اغتشاش های موجود در شبكه و شرایط مختلف منابع انرژی تجدیدپذیر، نیازمند عملكرد بالا از اینورتر است كه در این پروژه لحاظ شده است.
مظاهری افزود: یكی از مبدل های الكترونیك قدرت كه در صنایع مختلف منابع انرژی تجدیدپذیر، ریزشبكه ها، خودروهای الكتریكی-هیبریدی، درایو ماشین های الكتریكی و بسیاری دیگر كاربرد فراوانی دارند، اینورترها هستند كه ولتاژ و جریان های مستقیم را به ولتاژ و جریان های متناوب تبدیل می كنند و با عنایت به قابلیت اتصال به شبكه سراسری به دو نوع؛ اینورترهای مجزا از شبكه و متصل به شبكه تقسیم می شوند.
وی با اشاره به اهمیت این پروژه اظهار داشت: اینورترهای مجزا از شبكه به شكل های مختلف وجود دارد كه در كاربردهای خانگی و صنعتی برای UPS ها مورد استفاده قرار می گیرد در حالیكه طراحی اینورترهای متصل به شبكه دارای پیچیدگی و چالش های فراوانی است و نیازمند سامانه كنترل و حفاظت با عملكرد بالا است به همین خاطر، كارشناسان و پژوهشگران داخلی كمتری به سمت ساخت و كنترل این مبدل روی آورده اند به صورتی كه در داخل كشور، تنها از نمونه های خارجی آن استفاده و بهره برداری می گردد.
به گزارش نئوپدیا به نقل از مهر، این پروژه قبل از این در قالب یك رساله دانشجویی دیگر (توسط مهندس محمدكاظم جاوید دانش آموخته این پژوهشگاه) در ارتباط با اینورترهای متصل به شبكه در بخش ذخیره سازها و مبدل های الكتریكی، مطرح و بررسی شده و پروژه مذكور تكمیل كننده آن می باشد كه به انجام رسیده است.
این پروژه در قالب رساله دانشجویی توسط مهندس علی مظاهری دانشجوی رشته مهندسی انرژی های تجدیدپذیر، با راهنمایی دكتر فرهاد براتی و دكتر فریده قوی پنجه در پژوهشگاه مواد و انرژی انجام شد.

1397/08/03
23:27:44
5.0 / 5
5066
این مطلب نئوپدیا را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳
NeoPedia