NeoPedia
سورنا ستاری:

دامپینگ نمی تواند شركتهای ایرانی تولید كننده دارو را نابود كند

دامپینگ نمی تواند شركتهای ایرانی تولید كننده دارو را نابود كند

نئوپدیا: معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری اظهار داشت: دامپینگ كشورهای خارجی نمی تواند شركت های ایرانی را نابود كند خصوصا اگر شركتی در عرصه تولید دارو فعالیت كند.به گزارش نئوپدیا به نقل از مهر، سورنا ستاری در مجمع پیشگامان اقتصاد دانش بنیان سلامت كه عصر امروز در محل صندوق نوآوری و شكوفایی برگزار شد، اظهار داشت: ما از بیشترین چیزی كه سود می بریم همدلی بین دستگاههای اجرایی می باشد كه وزارت بهداشت جزو این بخش های پیشرو در عرصه تولید داخل به حساب می آید. ما آرزو داریم صنعت نفت و هواپیمایی كشور هم مثل وزارت بهداشت عمل كنند و ساختاری مانند ساختار وزارت بهداشت و سازمان غذا و دارو داشته باشند تا از فرهنگ وارداتچی بودن در بیایند.
وی تصریح كرد: گمرك یكی دو سال قبل مشكل دستگاه ایكس ری داشت و یكی از شركت های دانش بنیان توانست ۱.۵ سال قبل دستگاه ایكس ری را تولید نماید ولی هنوز یكی از این دستگاهها سفارش داده نشده است. ما همین مبحث را در یكی از شتاب دهنده های حوزه پزشكی دیدیم.
ستاری با اشاره به دامپینگ كشورهای خارجی در حوزه دارو خاطرنشان كرد: بعضی از كشورهای خارجی قیمت داروها را خیلی زیاد كم می كنند كه این مورد برای شركت های دانش بنیان و تولید كننده مشكل ساز شده است؛ این مورد برای نابودی تولید داخل انجام می گیرد.
وی تصریح كرد: در حوزه پزشكی و ساخت دارو می بینیم كه داروهایی به تولید می رسند اما مبحث دامپینگ و كاهش قیمت به تولید این دارو ضربه وارد می كنند.
معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری اضافه كرد: دامپینگ نمی تواند شركت های ایرانی را نابود كند خصوصا اگر شركتی در عرصه تولید دارو فعالیت كند چونكه دارو تاریخ مصرف دارد و بیشتر از یك زمان مشخصی نمی تواند در انبار نگهداری شود.
ستاری اظهار داشت: ما درخواست می نماییم از علاقه مندان به حوزه دانش غذا كه به این حوزه ورود پیدا كنند چونكه مبحث غذا مهم تر از امنیت دفاعی است؛ اگر دسترسی به غذا نداشته باشیم دیگر مهم نیست چه سلاحی تولید می نماییم.
به گفته وی متاسفانه در این عرصه وابستگی های شدیدی به كشورهای خارجی داریم كه این مورد در بخش دام، طیور و آبزیان دیده می شود.
وی با اشاره به اینكه وقتی قیمت دلار بالا و پائین می شود این سئوال پیش می آید كه چرا قیمت مرغ بالا، پائین می شود، اظهار داشت: به علت اینكه غذای دام و طیور وارداتی بوده و در قیمت آن اثرگذار است.
ستاری در جمع خبرنگاران هم تصریح كرد: یكی از برنامه های جدی ما بحث شركت های پیشگام است؛ ما بیشتر از ۳۰۰ شركت را در برنامه پیشگامان اقتصاد دانش بنیان در حوزه سلامت قرار داده ایم كه با همكاری صندوق نوآوری و شكوفایی گردهم می آیند.
وی تصریح كرد: این شركت ها بعنوان موتور محرك اقتصاد دانش بنیان هستند كه می توانند صدها استارتاپ را پشت سر خود بكشند و با توانمندی هایی كه دارند به بازار برسند. ما برای این شركت ها برنامه خاصی داریم.

1398/05/20
14:08:30
5.0 / 5
4690
تگهای خبر: تولید , شركت , صنعت , فناوری
این مطلب نئوپدیا را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۲
لینک دوستان نئوپدیا
NeoPedia