NeoPedia

چاپ مقاله ایرانی در نشریه لانست

چاپ مقاله ایرانی در نشریه لانست

نئوپدیا: مقاله اساتید پژوهشكده علوم غدد درون ریز و متابولیسم دانشگاه علوم پزشكی شهید بهشتی اخیرا در نشریه لانست انتشار یافته است.


به گزارش نئوپدیا به نقل از ایسنا، نگارش مقاله یكی از شاخصه های عمده تولید علم در میان پژوهشگران و مراكز پژوهشی شمرده می شود كه در ارزیابی های بین المللی از جایگاه ویژه ای برخوردار می باشد.
به عبارت دیگر یك پژوهشگر، حاصل تلاش های تحقیقاتی خودرا در چارچوب یك مقاله علمی عرضه می كند و هرچه این یافته ها ازرشمندتر بوده و در قالب علمی تری ارائه شده باشند، نشریه معتبرتری برای چاپ و انتشار آن ابراز تمایل می كند و هرچه ضریب تاثیر و اعتبار آن نشریه بالاتر باشد، اعتلای علمی آن پژوهشگر، مركز تحقیقاتی مربوطه و نهایتا كشور در رابطه با آن، درجات بالاتری در مجامع آكادمیك خواهند داشت.
طی سالیان اخیر، سایه سنگین تحریم ها بر حوزه علم و دانش نیز گسترش پیدا كرده به نحوی كه مجلات معتبر كه عموما تحت تاثیر این قوانین قرار می گیرند، به شكلی نامحسوس راه را بر پذیرش و انتشار مقالات ایرانی سد كرده اند. البته در مواقعی كه پژوهش مربوطه دارای همكاران برون مرزی از كشورهای غربی باشد، این ممانعت ها به مراتب كمرنگ تر می شود اما زمانی كه كلیه عوامل دست اندركار پژوهش متشكل از نیروهای ایرانی باشد، حساسیت ها افزونتر شده و به طریق اولی سختگیری بیشتری را شامل می شود.
در چنین شرایطی، ستاندن پذیرش تحقیقات بومی ایرانی از نشریات معتبر بین المللی نشانگر ارزش بالای علمی و صحت دقیق پژوهش مربوطه بوده كه باوجود محدودیت های موجود، هیات تحریریه آن نشریه معتبر را در پذیرش آن مقاله مجاب ساخته است.
به تازگی نیز مقاله ای از پژوهشكده علوم غدد درون ریز و متابولیسم دانشگاه علوم پزشكی شهید بهشتی در آخرین شماره مجله The lancet Diabetes& Endocrinology با ضریب تاثیر ۲۴.۵ به چاپ رسیده است.
دكتر داود خلیلی، یكی از نویسندگان این مقاله در این خصوص اظهار نمود: "به علت وضعیت نامطلوب منطقه خاورمیانه و شمال آفریقا از نظر بیماری های متابولیك چون چاقی، دیابت، فشار خون بالا و چربی خون بالا و نظر به فعالیت های پژوهشی پژوهشكده علوم غدد درون ریز و متابولیسم درباب این بیماری ها، از جانب مجله معتبر لانست از دكتر فریدون عزیزی، ریاست پژوهشكده درخواست شد تا طی مقاله ای نقادانه، وضعیت بیماری های متابولیك در منطقه به نگارش درآید."
وی اضافه كرد: به دنبال تلاشی ۹ ماهه و با همكاری گروهی از پژوهشگران داخلی، در نتایج حاصل از بررسی های این مقاله ضمن مشخص شدن وضعیت نامطلوب منطقه و وضعیت متوسط كشور از نظر بیماری های متابولیك در مقایسه با سایر كشورهای منطقه، نشان داده شد كه سیستم بهداشتی درمانی ایران نسبت به سایر كشورهای منطقه از عملكرد بهتری برخوردار می باشد و نمونه ای از فعالیت های پژوهشی كشور همچون كوهورت های قند و لیپید تهران و قلب سالم اصفهان از نظر پژوهش بر روی بیماری های متابولیك در طولانی مدت و انجام مداخلات جمعیتی و كوهورت پرشین از نظر پژوهش های چند مركزی بزرگ و شبكه كوهورت ایران از نظر همكاریهای های پژوهشی جهت پیشگیری و كنترل هرچه بهتر بیماری های متابولیك بعنوان الگو برای كشورهای منطقه و همكاریهای منطقه ای معرفی شده اند.
طبق اعلام روابط عمومی پژوهشكده علوم غدد درون ریز و متابولیسم، رئیس واحد آمار و اپیدمیولوژی پژوهشكده علوم غدد درون ریز و متابولیسم درانتها ابراز امیدواری كرد: نظام سلامت كشور، با حمایت های هرچه بیشتر مسئولین، ضمن حفظ نقاط قوت و رفع كاستی ها در نظام بهداشتی درمانی كشور و ارتقای كمی و كیفی پژوهش های علمی و افزایش همكاریهای بین مراكز پژوهشی و همین طور همكاریهای بین بخشی ضمن كنترل بیماری های متابولیك در كشور بعنوان الگوی بسیار موفق در منطقه و دنیا شناخته شود.
منبع:

1398/06/04
14:41:45
5.0 / 5
4313
این مطلب نئوپدیا را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۵
NeoPedia