NeoPedia
مروری بر بررسی های یك پژوهش؛

زورگیرها اوقات فراغت خویش را چگونه سپری می كنند؟

زورگیرها اوقات فراغت خویش را چگونه سپری می كنند؟

به گزارش نئوپدیا مطالعاتی كه در بین گروهی از سارقان صورت گرفته گویای آن می باشد كه ۵۰ درصد از حجم نمونه آماری، اوقات فراغت خویش را با دوستانشان می گذرانند، جالب اینكه بیشتر سارقان، راه و طریقه ارتكاب جرم را از دوستان خود آموخته اند.


به گزارش نئوپدیا به نقل از ایسنا، در سرقت مقرون به آزار و تهدید به علت آن كه سارق با استفاده از قدرت فیزیكی و بدنی و غلبه بر مالباخته، مال را از ید صاحب آن خارج كرده و آنرا می رباید آثار ناشی از آن شدیدتر از سرقت عادی بوده و از مولفه های ضد امنیتی به حساب می آید كه آرامش و آسایش شهروندان را به مخاطره می افكند. محققان در پژوهشی با عنوان "جرم شناختی سرقت های مقرون به آزار و تهدید" این مورد را بررسی نموده اند.
در این پژوهش كه توسط مصیب رحیمی، كارشناس ارشد حقوق جزا و جرم شناسی دانشگاه آزاد اسلامی واحد اهواز انجام شده آمده است: « عنصر مادی جرم سرقت مقرون به آزار و تهدید، عبارت است از ارتكاب فعل یا رفتار مادی فیزیكی از جانب سارق به شكل ربایش همراه با آزار و تهدید متصرف مال یا دیگران. این ربایش هم می بایست نسبت به مال، یعنی چیزی كه پرداخت پول یا یك كالای باارزش دیگر در مقابل آن هم از نظر عرف و هم از نظر شرع جایز شناخته شده، صورت گیرد و این مال نیز، مال متعلق به غیر باشد.»
رحیمی در این پژوهش می گوید: « مطالعه حاضر از نظر هدف كاربردی و روش و ماهیت اجرا، توصیفی – تحلیلی از نوع پیمایشی و از نظر زمان، مقطعی است. جامعه آماری از بین كلیه محكومان به ارتكاب جرم سرقت مقرون به آزار و تهدید در محدوده زمانی ابتدای سال ۱۳۹۱ تا اواخر سال ۱۳۹۳ بوده كه به علت ارتكاب سرقت محكومیت یافته اند انتخاب شده، سپس با روش نمونه گیری تصادفی ساده تعداد ۶۰ نفر از جامعه آماری بعنوان نمونه بررسی شده اند. روش گردآوری اطلاعات، تركیبی از روش كتابخانه ای و میدانی است. همینطور به منظور جمع آوری اطلاعات در این پژوهش از ابزار پرسش نامه ساخت محقق استفاده شد.»
به گفته نویسنده این مقاله، تاثیرپذیری افراد از محیط زندگی و كسانی كه بیشترین برخورد را با آنان دارند امری غیر قابل انكار است و در مباحث جرم شناسی هم همواره مورد تاكید نظریه پردازان قرار گرفته است. به منظور بررسی این موضوع، نحوه گذراندن اوقات فراغت سارقان مورد بررسی قرار گرفت. یافته ها نشان داده است ۵۰ درصد از حجم نمونه آماری، اوقات فراغت خویش را با دوستانشان می گذرانند. همینطور بیشتر سارقان، راه و طریقه ارتكاب جرم را از دوستان خود آموخته اند. فراوانی این امر ۵۶.۷ درصد است.
در این پژوهش آمده است: « نتیجه بررسی ها نشان داده كه ۶۲.۸ درصد از پاسخ دهندگان بیشتر از نیمی از دوستانشان افرادی با خصوصیت هایی برخلاف هنجارهای جامعه همچون سارق، معتاد، سابقه دار و... بوده اند. در این مطالعه مهمترین هدف در زندگی سارقان، میزان درآمد و انگیزه ارتكاب در سرقت مورد ارزیابی و پرسش قرار گرفته است. یافته ها از آن حكایت می كند كه ۷۰ درصد از سارقان مهمترین هدف در زندگی خویش را دستیابی به امكانات مادی دانسته اند.»
در بخش دیگری از این پژوهش درباره وضعیت مالی نمونه آماری آمده: « یافته ها نشان داد ۷۰ درصد از سارقان مهمترین هدف در زندگی خویش را دستیابی به امكانات مادی دانسته اند.۹۰ درصد از نمونه آماری دارای درآمدی كمتر از یك میلیون تومان در ماه هستند و ۴۵ درصد آنها زیر ۴۰۰ هزارتومان درآمد كسب كرده اند كه مبین فقر مالی در میان نمونه آماری است. ۷۱.۷ درصد از پاسخ دهندگان انگیزه خود از سرقت را نیاز مالی دانسته اند و این امر مبین تاثیر شگرف فقر بر وقوع جرایم همچون سرقت است. در این بین ۸.۳ درصد برای تفریح و خوش گذرانی، ۱۵ درصد انتقام از جامعه و ۵ درصد برای ماجراجویی این كار را انجام داده اند
این پژوهش در پانزدهمین شماره سومین سال فصلنامه "دانش انتظامی خوزستان" انتشار یافته است.1398/07/02
21:15:19
5.0 / 5
4597
تگهای خبر: پژوهش , پژوهشی , دانشگاه
این مطلب نئوپدیا را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۲
NeoPedia