NeoPedia
رئیس مركز تحقیقات نقص ایمنی بیان كرد

۷۰ تا ۹۰ درصد بیماران نقص ایمنی تشخیص داده نمی شوند، تاثیر تحریم ها بر فعالیت های پژوهشی

۷۰ تا ۹۰ درصد بیماران نقص ایمنی تشخیص داده نمی شوند، تاثیر تحریم ها بر فعالیت های پژوهشی

نئوپدیا: رئیس مركز تحقیقات نقص ایمنی دانشگاه علوم پزشكی تهران با اشاره به ایجاد شبكه پژوهشی كشوری نقص ایمنی در كشور اظهار داشت: با وجود پیشرفت های عمده ای كه طی ۳۰ سال قبل در علم ایمونولوژی و بیماری نقص ایمنی انجام شده، هنوز ۷۰ الی ۹۰ درصد بیماران مبتلا به نقص ایمنی در ایران و سراسر جهان، حتی در كشورهایی كه سابقه طولانی مدت پژوهشی در زمینه بیماری های نقص ایمنی دارند، تشخیص داده نمی شوند.


دكتر اصغر آقامحمدی در گفتگو با ایسنا درباره ایجاد شبكه پژوهشی كشوری نقص ایمنی اظهار داشت: برای بهبود روند تشخیص و درمان این بیماران در سال ۱۳۹۷، با هدف افزایش سطح آگاهی پزشكان، افزایش توانمندی آزمایشگاه های شهرستان در انجام آزمون های تشخیصی ایمنی و برقراری امر مشورت و ارجاع بین پزشكان، مركز تحقیقات نقص ایمنی، با مشاركت متخصصان ایمونولوژی بالینی دانشگاه های علوم پزشكی كشور و متخصصین دارای PhD ایمونولوژی و مراكز تحقیقاتی مرتبط، شبكه پژوهشی كشوری نقص ایمنی را تاسیس كرده است.
این استاد دانشگاه درباره چالش های پژوهش در زمینه بیماری های نقص ایمنی اظهار داشت: مسؤلان باید بپذیرند كه پژوهش اهمیت دارد و آن بخش از درآمد كشور را كه به پژوهش اختصاص می یابد بالا برند. بودجه اختصاص یافته به پژوهش در كشور ما نسبت به كشورهای دیگر پایین است علاوه بر آن، داشتن نگرش واقع گرایانه و حمایت كننده نسبت به امر پژوهش مهم می باشد. امیدوارم مسؤلان محققان را حمایت كنند و بودجه های لازم را در اختیار آنها بگذارند و همینطور شرایط حضورشان را در مجامع علمی بین المللی تسهیل كنند.
عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشكی تهران با تاكید بر این كه باید تفكر و باور پشتیبانی از پژوهش در دانشگاه ها بیشتر مورد توجه قرار بگیرد، اضافه كرد: دانشجویان ما باید از سال های ابتدایی تحصیل، با پژوهش بعنوان یك مبحث مهم آشنا گردند و پژوهش كردن را بیاموزند. در یكی دو سال گذشته دانشگاه علوم پزشكی تهران تصمیم گرفته است بر اساس میزان فعالیت پژوهشی مراكز تحقیقاتی، مقدار بودجه طرح های پژوهشی مراكز تحقیقاتی را تعیین كند.

تحریم ها تاثیری بر همكاریهای علمی بین المللی مركز تحقیقات نقص ایمنی نداشته است
رئیس مركز تحقیقات نقص ایمنی دانشگاه علوم پزشكی تهران با اشاره به تاثیر قیمت ارز بر فعالیت های تحقیقاتی این مركز اضافه كرد: با افزایش قیمت ارز، قیمت های كیت ها و مواد آزمایشگاهی بالا رفته است؛ مثلا اگر در دو سال قبل برای تهیه كیت ها و مواد لازم یك پروژه ۳۰ میلیون تومان نیاز بود، امسال برای تهیه همان مواد باید ۹۰ میلیون تومان هزینه نماییم. باوجود وجود تحریم ها، مشاهدات ما حاكی از این است كه تحریم ها تاثیری بر ارتباطات و همكاریهای علمی پژوهشی مركز تحقیقات نقص ایمنی با دانشگاه اروپایی و آمریكایی نداشته است،
او در آخر اظهار داشت: اساسی ترین راه برای رسیدن به توسعه پایدار در كشور، گسترش تحقیق و پژوهش است. در كشور های پیشرفته، نقش پژوهش در توسعه فناوری و شتاب بخشیدن به آن، بیشترین توجه مسؤلان و سیاستگذاران را به خود جلب كرده است.1398/07/06
23:11:49
5.0 / 5
4419
این مطلب نئوپدیا را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
لینک دوستان نئوپدیا
NeoPedia