NeoPedia
تولید با پرینتر سه بعدی؛

كلاه ایمنی دوچرخه سواری با قابلیت تغییر شكل

كلاه ایمنی دوچرخه سواری با قابلیت تغییر شكل

نئوپدیا: اخیرا با كمك پرینتر سه بعدی كلاه ایمنی مخصوص مسابقات دوچرخه سواری ابداع شده كه مجهز به سنسورهای مختلف است و در صورت نیاز تغییر شكل می دهد تا هوای دور سر ورزشكار را خنك كند.


به گزارش نئوپدیا به نقل از نیواطلس، اخیرا یك كلاه ایمنی برای مسابقات دوچرخه سواری طراحی شده كه در عین آنكه به تهویه هوای اطراف سر كاربر خود كمك می نماید، خاصیت های آیرودینامیكی آن حفظ شده است. جالب آنكه شكل این كلاه ایمنی در مراحل مختلف مسابقه تغییر می كند. جیمز نواك یكی از پژوهشگران دانشگاه دیكین در این زمینه می گوید: بیشتر كلاه های ایمنی محصولات ثابتی هستند و بنابر شرایط تغییر نمی كنند. كلاه های مذكور طوری طراحی می شوند كه برای كاهش نیروی پسا (drag force)، هیچ راهی برای تهویه هوا در آنها به كار نرفته در نتیجه ورزشكاران فقط می توانند به مدت كوتاهی از آنها استفاده كنند. برای اینكه این كلاه های ایمنی خطر بیش از حد داغ شدن را در بردارند.
در مسابقات بزرگ مانند توردوفرانس (Tour de France) كه هر مرحله از آن ۶ ساعت طول می كشد، استفاده از این كلاه های ایمنی كار بسیار مشكلی است. در همین راستا نواك با كمك پرینتر سه بعدی یك كلاه ایمنی طراحی شده كه در صورت نیاز دریچه هایی در آن باز می شود. این طرح Dynaero نام دارد و با استفاده از بلوتوث به كامپیوتر ها و سنسورهای نصب شده در دوچرخه یا موبایل متصل می شود. بدین سان دریچه های مذكور با عنایت به تغییرات دما، سرعت یا شرایط دیگر باز و بسته می شوند. نواك در این زمینه توضیح می دهد: این كلاه ایمنی دارای سنسور بلوتوث، موتور میكرو سروو (micro servo) و همین طور اپلیكیشن مخصوصی خواهد بود كه با استفاده از سنسورهای سرعت سنج، میزان سرعت را كنترل و دریچه ها را باز می كند. نسخه های بعدی این كلاه ایمنی به طیف مختلفی از سنسورهای دوچرخه سواری و پوشیدنی متصل خواهند بود. البته پروژه نواك در مراحل اولیه است، اما او یك نمونه اولیه از كلاه ایمنی مذكور را با كمك پرینتر ۳ بعدی ساخته و آنرا در تونل باد آزمایش كرده است.


منبع:

1398/08/08
09:19:59
5.0 / 5
4916
این مطلب نئوپدیا را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۵
NeoPedia