NeoPedia
مروری بر نتایج یك پژوهش؛

عاملی كه منجر به گرایش به جراحی های زیبایی می شود

عاملی كه منجر به گرایش به جراحی های زیبایی می شود

به گزارش نئوپدیا پایین بودن عزت نفس در افراد می تواند یكی از علل گرایش افراد به انجام جراحی های زیبایی باشد، بنابر این با بهبود عزت نفس می توان از گرایش به جراحی های زیبایی در جامعه كاست.


به گزارش نئوپدیا به نقل از ایسنا، امروزه با عنایت به رشد فرهنگ، مصرف و حركت جوامع به سمت مدرن شدن و جهانی شدن، ظاهر بدن در نحوه شكل گیری روابط اجتماعی انسان ها نقش مهمی پیدا كرده است و افراد در تلاش هستند تا شخصیتی سرزنش ناپذیر و متناسب با ارزش های اجتماعی روز داشته باشند.
جراحی زیبایی یكی از آخرین دستاوردهای بشر برای خلق زیبایی است كه برای تغییر دادن ظاهر بدن، در غیاب بیماری، صدمه و جراحت یا بدشكلی های مادرزادی و ارثی می تواند عاملی برای بهبود كیفیت زندگی باشد.
پژوهشی كه در مورد "مقایسه عزت نفس آشكار و ناآشكار در زنان متقاضی جراحی بینی با افراد عادی" توسط تیم پژوهشگران متشكل از حسین زارع (استاد گروه روانشناسی دانشگاه تهران)، فرشته حسنی اسطلخی (دانشجوی دكتری روانشناسی دانشگاه پیام نور) و رضا دوستی (دانشجوی دكتری روانشناسی دانشگاه پیام نور) با جامعه آماری ۷۰ نفر از زنان و دختران متقاضی عمل جراحی بینی در شهر رشت و ۷۰ زن و دختر عادی انجام شده، عنوان می كند: « پایین بودن عزت نفس در افراد می تواند یكی از علل گرایش افراد به انجام جراحی های زیبایی باشد، بنابر این با بهبود عزت نفس می توان از گرایش به جراحی های زیبایی در جامعه كاست.»
در ادامه این پژوهش در ارتباط با "عزت نفس" آمده است: « عزت نفس یك صفت پویا و فعال است كه با تغییرات رفتاری فرد در طول زمان، تغییر می كند و تحت تأثیر تهدیدات روان شناختی قرار می گیرد و چون این تهدیدات اجتناب ناپذیر هستند، عزت نفس راه هایی را برای مقابله با این تهدیدات برمی گزیند. عزت نفس نوعی نگرش است كه به فرد این فرصت را می دهد تا دیدگاه واقعی و مثبتی نسبت به خود داشته باشد و سبب می شود فرد به توانایی های خود اعتماد كرده و احساس كنترل بر زندگی خود داشته باشد. عزت نفس پایین می تواند كمرویی و افسردگی را پیش بینی نماید و همینطور عزت نفس پایین پیشبینی كننده اضطراب اجتماعی و احساس تنهایی است.»
طبق آنچه در این پژوهش آمده است: «افراد متقاضی جراحی زیبایی در مقایسه با افراد غیر متقاضی از خودپنداره منفی بالاتری برخوردار می باشند و همینطور اعتماد به نفس و كیفیت زندگی و هوش شناختی افرادی كه جراحی زیبایی می كنند، كمتر از افراد عادی است.»
محققان در این پژوهش می گویند: « نارضایتی افراد از تصویر بدنی خود تحت تأثیر فرهنگ و گروه همسالان می تواند منجر به ارزیابی های نادرست، افكار و هیجانات منفی در وی شده و زمینه كاهش اعتماد به نفس و خودپنداره را برای آنها فراهم آورد. در چنین حالتی این افراد روابط اجتماعی خویش را محدودتر كرده و حتی امكان دارد منزوی شده و در برخوردهای اجتماعی خود گرفتار اضطراب شوند كه این عامل هم دلیل دیگری بر كاهش عزت نفس در آنان می شود.
وجود این عوامل و عوامل مشابه می تواند آنان را به جراحی زیبایی سوق دهد. یكی از جنبه های شكل دهنده عزت نفس افراد، ظاهر جسمانی و رضایت از وضعیت ظاهری افراد است. ارزش های فرهنگی و اجتماعی و تاكید زیاد جامعه بر جذابیت ظاهری، مقایسه كردن افراد از لحاظ ظاهری و ارزش قائل شدن برای افراد زیبا و تسهیل امور برای آنها و از سویی ایجاد احساس كهتری به علت ظاهر یا تجربه مسخره آمیز از جانب دیگران می تواند فرد را در مقابل رضایت ظاهری خود حساس كند. از جانب دیگر این افراد كه گرفتار عزت نفس پایینی هستند، برای كاهش این تصویر بدنی و به دست آوردن عزت نفس بالاتر از جراحی زیبایی استفاده می نمایند و حال در صورتیكه جراحی زیبایی حداقل رضایت آنها از عضو مربوطه را فراهم سازد، امكان دارد از تصویر بدنی خود رضایت پیدا كنند.»
در نتایج این پژوهش آمده است: « معمولا افرادی كه به سراغ این گونه جراحی ها می روند، عزت نفس پایینی دارند یا خانواده های آنها بیش از اندازه از آنها محافظت می كنند. این افراد احساس درماندگی و بی كفایتی دارند و تلاش می كنند تا بر احساس ضعف و عدم كفایت خود غلبه كنند. ازاین رو، این گونه افراد سهم به سزایی از جراحی های زیبایی را به خود اختصاص داده اند تا پایین بودن عزت نفس خویش را بدین گونه جبران كنند.»
این پژوهش در شماره دوم نشریه علمی روانشناسی سلامت انتشار یافته است.1398/08/11
11:05:42
5.0 / 5
4490
این مطلب نئوپدیا را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۴
NeoPedia