NeoPedia

پذیرش مقاله دانشجوی دكتری دانشگاه صنعتی شریف در ژورنال معتبر علوم كامپیوتر

پذیرش مقاله دانشجوی دكتری دانشگاه صنعتی شریف در ژورنال معتبر علوم كامپیوتر

برای نخستین بار مقاله ای از یک پژوهشگر ایرانی در یکی از معتبرترین ژورنال های علوم کامپیوتر پذیرفته شد.


به گزارش نئوپدیا به نقل از ایسنا، برای نخستین بار مقاله ای از ایران توسط مهدی صفرنژاد بروجنی دانشجوی دکترای دانشکده مهندسی کامپیوتر دانشگاه صنعتی شریف در ژورنال Journal of the ACM که یکی از معتبرترین ژورنال های علوم کامیپوتر است پذیرفته شد.
مهدی صفرنژاد بروجنی دانشجوی دکترای دانشکده‌ی مهندسی کامپیوتر دانشگاه صنعتی شریف مقاله‌ی خویش را با عنوان «تقریب فاصله‌ی ویرایش در زمان زیرمربعی: کوانتوم و نگاشت کاهش» در ژورنال Journal of the ACM که قدمت ۶۷ ساله دارد به چاپ می رساند.
انجمن ماشین های حسابگر یا ACM قدیمی ترین انجمن علمی در رشته کامپیوتر در جهان است که سالانه بیشتر از ۱۷۰ کنفرانس برگزار و ۵۰ ژورنال به چاپ می رساند. بیشتر این ژورنال ها در ارتباط با یک حوزه تخصصی هستند و مأموریت Journal of the ACM چاپ چند پژوهش برجسته از هر حوزه علوم کامپیوتر هست که ارزش ماندگار آنها اثبات شود. متأسفانه در طول ۶۷ سال انتشار این ژورنال هیچ مقاله ای از ایران و دانشگاه صنعتی شریف در آن پذیرفته نشده است.
مقاله‌ی پذیرفته شده توسط مهدی صفرنژاد بعنوان بخشی از مبحث رساله دکتری وی به راهنمایی دکتر محمد قدسی نگارش شده است. همینطور در این مقاله دکتر محمدتقی حاجی آقایی، دکتر سعید صدیقین و دکتر سهیل احسانی از دانشگاه مریلند همکاری داشتند. در این مقاله به مساله فاصله ی ویرایش که یکی از مهم ترین و پرکاربردترین مسائل الگوریتمی است پرداخته شده است.
برپایه اعلام روابط عمومی دانشگاه صنعتی شریف، این مقاله یک چارچوب جدید برای حل تقریبی این مساله پیشنهاد می دهد که بعد از عرضه نسخه اولیه این مقاله در کنفرانس ACM-SIAM Symposium on Discrete Algorithms در سال ۲۰۱۸ مورد اقبال پژوهشگران قرار گرفت و توسط پژوهش های مختلف مورد استفاده قرار گرفت که به عرضه الگوریتم های جدید همچون حل یک مساله باز بعد از ۱۸ سال انجامید. همینطور الگوریتم موازی که در این مقاله عرضه شد هم در سه سال قبل با بررسی مسائل مختلف در رابطه با مقایسه دو رشته در مدل نگاشت /کاهش توسط پژوهشگران این حوزه دنبال شد.
منبع:

1399/11/04
14:47:55
0.0 / 5
1036
این مطلب نئوپدیا را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
NeoPedia