NeoPedia
معاون مركز تحقیقات سلامت سالمندان تاكید كرد

لزوم تطبیق دادن سالمندان با زندگی دیجیتال

لزوم تطبیق دادن سالمندان با زندگی دیجیتال

به گزارش نئوپدیا معاون پژوهشی مرکز تحقیقات سلامت سالمندان پژوهشگاه علوم غدد و متابولیسم، آموزش و مهیا سازی سالمندان برای تطابق با زندگی دیجیتال را یک لزوم مهم در سیاست گذاری های سلامت خواند.


به گزارش نئوپدیا به نقل از ایسنا، دکتر فرشاد شریفی، عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران در آستانه 9 مهرماه، روز جهانی سالمندان با بیان اینکه کشور ایران همچون جوامعی است که سرعت بیشتری در سالمند شدن را تجربه می کند، اظهار داشت: طی حدود پنج دهه اخیر نرخ سالمندان کشور از حدود 5 درصد به 10 درصد رسیده است و پیشبینی می شود که این نرخ طی 50 سال آینده سه برابر شود و در سال 1450 به حدود 30 درصد برسد.
معاون پژوهشی مرکز تحقیقات سلامت سالمندان خاطرنشان کرد: این تغییرات سریع دموگرافیک باعث تغییرات جدی در نیازها همچون احتیاج به خدمت سلامت می شود و تمام ارکان جامعه همچون چرخه تولید را در کشور می تواند متاثر کند.
وی ضمن اشاره به اینکه یادگیری فناوری های دیجیتال نقش موثری در رفع نیازهای روزانه سالمندان دارد خاطرنشان کرد: با آموزش تکنولوژی به سالمندان خصوصا در شرایط همه گیری بیماری کرونا میتوان شرایطی فراهم ساخت که سالمند خویش را فرد مفیدی احساس کند ضمن این که امکان دسترسی به دریافت خدمات سلامت، آموزش و مشاوره آنلاین در بستر تکنولوژی دیجیتال فراهم گشته است.
عضو هیات علمی پؤوهشگاه علوم غدد و متابولیسم افزود: صدمه پذیری بیشتر سالمندان نسبت به کرونا و مشکلات گوناگونی که بیماری کووید 19 برای سالمندان ایجاد کرده، خیلی از جنبه های مختلف زندگی این افراد را مانند ارتباطات اجتماعی، مراقبت های مورد نیاز، صدمه های روحی شدید ناشی از جداسازی اجتماعی و بیماری های مزمن شایع در سالمندی را در بر می گیرد، دست اندرکاران سلامت سالمندان را بر این داشته است که در نگاه خود در مورد حیطه های مختلف سلامت سالمندان تجدید نظر کنند.
وی اضافه کرد: به عبارت دیگر باوجود آنکه فقط 10 درصد جامعه را سالمندان می سازند عدم توجه به سلامت و مشکلات این گروه می تواند بشدت حتی تمام جامعه را متاثر سازد. به نظر می رسد که در خیلی از حیطه ها نیازمند نگاه مبتنی بر شواهد جدیدی هستیم.
شریفی در ادامه حیطه های مهم در مدیریت مسائل سالمندان را برشمرد و اضافه کرد: معیشت و مراقبت سالمندان نیازمند طراحی و اجرای یک نظام منسجم است که طیف وسیعی از خدمات به سالمندان از سالمند سالم ساکن جامعه تا مراقبت های انتهای عمر را در بر بگیرد.
وی در ادامه توجه به بیمه خدمات سالمندی و زیر پوشش قرار گرفتن تمام زنجیره خدمات سالمندی را از موضوعات اولویت مند در حوزه سلامت سالمندان دانست.
معاون پژوهشی مرکز تحقیقات سلامت سالمندان بازنگری سن بازنشستگی را با عنایت به افزایش امید به زندگی در کشور در جهت رسیدن به سالمندی فعال در جامعه در خور توجه خواند.
وی توجه ویژه به افزایش نقش سالمندان در جامعه و استفاده از توان آنها با مد نظر قرار دادن محدودیت های سالمندی و همینطور توجه به خدمات پیشگیری بویژه جلوگیری از بیماری های واگیر در سالمندان کشور را حائز اهمیت تلقی نمود.
بنا بر اعلام روابط عمومی پژوهشگاه علوم غدد و متابولیسم، هفته ملی سالمندان با شعار « بهره مندی عادلانه همه سنین از فناوری دیجیتال» از 6 تا ۱2 مهرماه برگزار می گردد.1400/07/09
21:50:06
5.0 / 5
867
تگهای خبر: آموزش , آنلاین , پژوهش , پژوهشی
این مطلب نئوپدیا را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۱
NeoPedia