NeoPedia
در یك فراتحلیل بررسی شد

تاثیر شنبلیله در کاهش چربی خون

تاثیر شنبلیله در کاهش چربی خون

نئوپدیا: پژوهشگران با انجام یک مطالعه فراتحلیل، مقالات انتشار یافته درباب تاثیر شنبلیله بر چربی خون را مورد بررسی قرار دادند.به گزارش نئوپدیا به نقل از ایسنا، دیس لیپیدمی یا میزان نامناسب لیپید یا چربی در خون می تواند بصورت بالا بودن تری گلیسرید، بالابودن کلسترول، بالا بودن کلسترول LDL و یا کاهش سطوح HDL باشد. طبق آمار سازمان جهانی بهداشت، دیس لیپیدمی، با افزایش ریسک مبتلاشدن به بیماریهای قلبی عروقی مرتبط می باشد.

بیماری های قلبی عروقی، عامل اصلی مرگ ومیر در سراسر جهان است و تخمین زده می شود که دیس لیپیدمی یا میزان نامناسب چربی خون، مسئول بیش از چهار میلیون مرگ در سال است. بالا بودن چربی خون می تواند موجب ایجاد پلاک در عروق خونی و ایجاد سختی عروق یا تصلب شرایین شود.

امروزه از داروهای موثری برای درمان این مشکل استفاده می شود که می تواند میزان تری گلیسیرید و کلسترول خون را به میزان قابل توجهی کاهش دهد؛ ولی با این وجود عوارض جانبی گوناگون و هزینه ها سبب شده است که این داروهای شیمیایی، همیشه بهترین انتخاب برای افراد نباشند. بنا بر این پژوهشگران به دنبال ترکیبات جدیدی برای حل این مشکل هستند.

گیاه شنبلیله؛ یک گیاه دارویی است که در خیلی از کشورها بصورت خشک، برگ تازه، ادویه استفاده می شود. شنبلیله می تواند بعنوان درمان کمکی برای بیماران مبتلا به دیابت نوع دو استفاده گردد. در گذشته در یک مطالعه متاآنالیز، تاثیر شنبلیله را در چربی خون بیماران مبتلا به دیابت نوع دو بررسی شده است. به همین دلیل پژوهشگران دانشگاه علوم پزشکی اصفهان، با انجام یک مطالعه متا آنالیز، مقالات انتشار یافته درباره تاثیر شنبلیله را در چربی خون افراد سالم، بیماران مبتلا به دیابت نوع دو و بیماران دارای چربی خون بالا بررسی کردند.

برای انجام این مطالعه، مقالات انتشار یافته در پایگاه های داده بین المللی از ژانویه 2000 تا دسامبر 2019 جستجو شد و بعد از بررسی مقالات استخراج شده، در نهایت 15 مقاله مورد بررسی قرار گرفت.

از بین 15 مقاله بررسی شده، یازده مقاله کارآزمایی بالینی همراه با گروه کنترل و چهار مقاله بدون گروه کنترل بودند. بررسی های این مطالعه فرا تحلیل نشان داد که در کارآزمایی های بالینی همراه با گروه کنترل، مصرف شنبلیله منجر به کاهش قابل توجه میزان تری گلیسیرید، کلسترول تام و کلسترول بد یا LDL شده است. اما در مطالعات بدون گروه کنترل، اینگونه نبود. این بررسی ها نشان داد که مصرف شنبلیله هم در مطالعات با گروه کنترل و هم در مطالعات بدون گروه کنترل، تاثیر مثبت و معناداری بر افزایش کلسترول خوب یا HDL دارد. با این وجود ناهمگونی بین داده ها در این مطالعات وجود داشت.

تفاوت این مطالعات در افراد شرکت کننده در مطالعه (افراد سالم، بیماران مبتلا به دیابت نوع 2، بیماران مبتلا به اختلالات چربی خون)، تفاوت در دوز مصرفی شنبلیله، اشکال مختلف مصرف شنبلیله (عصاره دانه/ پودر دانه/ پودر برگ) بود. همین طور بنظر می رسد نوع آماده سازی محلول شنبلیله، و تفاوت در مدت زمان پیگیری (از چند ساعت تا چند هفته) مهم ترین عوامل تغییر در نتایج مطالعه باشند.

با توجه به این نتایج این مطالعه فراتحلیل، می توان نتیجه گرفت که مصرف شنبلیله در کاهش تری گلیسیرید، کاهش کلسترول تام و کاهش کلسترول بد یا LDL و همین طور در افزایش کلسترول خوب یا HDL موثر است.

پژوهشگران این مطالعه می گویند که شنبلیله می تواند بطور موثر بعنوان کاهنده چربی خون مخصوصاً برای بیماران مبتلا به دیابت نوع دو استفاده گردد. با این وجود، این پژوهشگران معتقدند که مطالعات باکیفیت بالای بیشتری برای اثبات اثربخشی بالینی این گیاه مورد نیاز است.

در انجام این تحقیق کیان حشمت، ندا مشایخی اصل، عاطفه عامری زاده، زهرا تیموری جروکانی و معصومه صادقی؛ پژوهشگران دانشگاه علوم پزشکی اصفهان با یکدیگر مشارکت داشتند.

بررسی های این مطالعه بصورت مقاله علمی با عنوان «تأثیر مصرف شنبلیله بر پروفایل لیپیدی سرم: مروری سیستماتیک و متاآنالیز» در ماه نامه Phytotherapy Research انتشار یافته است.

منبع:

1400/09/13
17:55:02
5.0 / 5
705
این مطلب نئوپدیا را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
NeoPedia