NeoPedia
گزارش نئوپدیا؛

اخطار رهبری درباره بی در و پیکر شدن دانش بنیانی

اخطار رهبری درباره بی در و پیکر شدن دانش بنیانی

به گزارش نئوپدیا تحقق اهداف دانش بنیان مستلزم توجه به هشدارها و زنگ خطرهایی است که ورود بی ضابطه به آن از جانب رهبر معظم انقلاب اخطار داده شده است.به گزارش نئوپدیا به نقل از مهر، مقام معظم رهبری در ایام گذشته و در جریان دیدار با مسؤلان نظام ضمن اشاره به فعالیت در عرصه دانش بنیان، تذکرات و هشدارهایی هم در ارتباط با ضوابط و نحوه دانش بنیان شدن شرکت ها دادند.
ایشان خطاب به معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و سایر مسؤلان ذیربط اظهار داشتند: «یک نکته در مورد این شرکتهای دانش بنیان و تولید دانش بنیان که بنده لازم است تذکّر بدهم، این است که البتّه تذکّراتی قبلاً عرض شده لکن اینها را هم اضافه بر آن عرض می کنم. برای شرکتهای دانش بنیان باید ضوابط کیفی تعیین بشود؛ این جور نباشد که فلان شرکتی که با فنّاوری چهل سال پیش دارد کار می کند، بیاید بعنوان شرکت دانش بنیان ثبت نام کند، مثلا از بهره مندی ها و امکانات و تسهیلاتی که هست استفاده کند؛ این درست نیست. به معنای واقعی کلمه در [یک شرکت] دانش بنیان یک نوآوری ای باید وجود داشته باشد که حالا برخی از خصوصیّات دیگر را هم عرض خواهم کرد. یا فلان شرکت مونتاژی، مونتاژگران، که در واقع مونتاژ هم همان واردات بی رویّه است با یک شکل دیگری؛ این تولید نیست، این به اصطلاح آفرینندگی محصول نیست؛ این یک نوع واردات است.، این بیاید بعنوان شرکت دانش بنیان مثلا شناخته بشود! این جوری نیست. ازاین رو احتیاج است به این که شاخصهای دقیقی، شاخصهای کیفی ای که فکر می کنم [این] کار در ارتباط با معاونت علمی است یا هر جایی که بالاخره متصدّی تأیید این شرکت ها است معیّن کنند و آنها را جدّی بگیرند.

یک نکته دیگر این است که ما به جهت اینکه ارزیابی نماییم تولید کشور دانش بنیان شد یا نشد، صرفا تعداد شرکتهای دانش بنیان کافی نیست. حالا بنده در صحبت اوّل سال روی تعداد تکیه کردم، (۳۰) مثلا گفتند فلان مقدار، ما گفتیم نه، بیشتر از این؛ گفتند سی درصد امکان دارد افزایش پیدا کند؛ ما گفتیم نه، اقلّاً پنجاه درصد یا صد درصد افزایش پیدا کند. این، تعداد است؛ خب این یک شاخص است امّا این کافی نیست. بایستی شرکت هایی که به وجود می آیند یک خصوصیّاتی داشته باشند که این خصوصیّات حیاتی می باشد، اساسی است، مهم می باشد.»

حمایت مالی، تسهیلات، معافیت و از این قبیل، واژه های فریبنده ای هستند که اگر در هر حوزه ای به کار روند، افراد زیادی برای دریافت آنها متقاضی می شوند.
عرصه دانش بنیانی و کسب حمایت هایی از این دست هم یکی از حوزه هایی است که با پر رنگ تر شدن آن در سالهای اخیر و در صدر اخبار و محافل قرار گرفتن آن، شرکتهای زیادی را برای ورود به این عرصه ترغیب کرده است.
از سوی دیگر با تاکیدات اخیر رهبری و پیوند دانش بنیان با سال جدید هم پیشبینی می شود موج جدیدی از درخواست ها برای دانش بنیان شدن و دانش بنیانی به راه بیفتد.
دور از ذهن نخواهد بود که در روزها و ماه های آتی شاهد درخواست های گوناگونی از جانب شرکتهای تولید، مونتاژ کننده یا عرضه دهنده خدمات برای دریافت برند و تاییدیه دانش بنیانی باشیم.
در این میان غفلت از به کار بردن مکانیزم های ارزیابی درست و کیفی، به سادگی منجر به وجود آمدن خیل عظیم و قارچ گونه شرکت هایی با برند دانش بنیانی می شود که باآنکه معیار کمیت را با خود یدک می کشند اما در رسیدن به شاخصهای کیفی و خروجی قابل قبول و ایده آل راه زیادی دارند.
نتیجه نهایی افزایش کمی و کاهش کیفی رشد شرکتهای دانش بنیان چیزی نیست جز بی اعتمادی استفاده کنندگان و کاربران از محصول و خدمت تولیدی.
نتیجه ای که راه را برای واردات و وابستگی بیشتر کشور باز می کند و گرفتاری در چرخه باطل اقتصاد نفتی را رقم می زند.
با مورد خطاب قرار دادن معاونت علمی از جانب مقام معظم رهبری در بیانات اخیر، این نهاد اجرایی که مهم ترین نهاد دست اندر کار امور دانش بنیان ها به شمار می آید، رسالت سنگینی را در سال جدید در پیش رو خواهد داشت. وظیفه ای که ضمن به کار بستن راهکار ها برای افزایش تعداد شرکت ها، تولیدات و محصولات مبتنی بر فناوری، پاسداری از ارتقا و پیشرفت کیفی محصولات فناورانه را هم به دنبال دارد.
از این رو به نظر می آید شاید لازم است شرایط ورود به عرصه دانش بنیانی بازطراحی شود تا ضمن در نظر داشتن و رعایت اصل تسهیلگری برای فعالان واقعی زیست بوم نوآوری و فناوری، از رشد قارچ گونه شرکت ها و فعالیتهایی که تنها برند دانش بنیانی را یدک می کشند جلوگیری شود و ورود به این عرصه هم بی در و پیکر نباشد.

1401/01/27
09:02:20
5.0 / 5
205
تگهای خبر: تولید , خدمات , شركت , فناوری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
NeoPedia