NeoPedia

مطالعه ای درباره سالم بودن تغذیه افراد چاق

مطالعه ای درباره سالم بودن تغذیه افراد چاق

به گزارش نئوپدیا نتایج یک تحقیق مرورمند نشان داده است دریافت بالاتر میوه ها، سبزی ها، لبنیات، قهوه/چای، ویتامینD، منیزیم و فلاونوئیدها، خطر ایجاد فنوتیپ متابولیکی ناسالم را کم می کنند.


به گزارش نئوپدیا به نقل از ایسنا، فنوتیپ که در فارسی "رخ نمود" معنا شده، عبارتست از خصوصیات قابل مشاهده یا صفت یک جاندار که از تعامل بین ساختار وراثتی آن با عوامل محیطی حاصل می شود.

"فنوتیپ چاقی" شامل گروهی از شاخصهای رخ نمودی است که وجود و یا فقدان آنها نمایانگر سلامت و یا عدم سلامت فرد چاق در مقابل با بروز بیماری های متابولیک نظیر دیابت، پرفشاری خون، بیماری های قلبی عروقی، اختلالات چربی های خون و... است و تمیزدهنده بین دو گروه افراد سالم و ناسالم می باشد که هر دو گرفتار چاقی هستند.

این که کدام یک از تعیین کننده های تغذیه ای در ایجاد هرکدام از فنوتیپ های تغذیه ای مؤثر هستند، دستمایه پژوهشی قرار گرفت که به تازگی در مرکز تحقیقات پیشگیری و درمان چاقی پژوهشکده علوم غدد درون ریز و متابولیسم دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی انجام پذیرفته است.

دکتر فرهاد حسین پناه، فوق تخصص غدد و مجری این پروژه طی یک مرور نظام مند نتیجه گیری کرد که الگوهای غذایی سالم مانند الگوی مدیترانه ای، رویکرد رژیمی جهت کنترل پرفشاری خون و الگوهای رایج در جمعیت (مانند الگوهای غذایی "سالم" یا "میوه و سبزی") با شانس بالاتر برخورداری از فنوتیپ متابولیکی سالم در ارتباط می باشد.
وی در این خصوص اظهار نمود: دریافت بالاتر میوه ها، سبزی ها، لبنیات، قهوه/چای، ویتامینD، منیزیم و فلاونوئیدها، خطر ایجاد فنوتیپ متابولیکی ناسالم را کم می کنند.
این استاد دانشگاه همینطور اشاره نمود که با عنایت به نتایج حاصله مصرف بالاتر چربی های اشباع، کربوهیدرات و نوشیدنی های شیرین شده با شکر، غذاهای آماده، غذاهای آماده و سریع و یک رژیم غذایی با شاخص التهابی بالا، این خطر را زیاد می کند.

دکتر حسین پناه با یادآوری اعتبار بالای نتایج مطالعات مروری نظام مند تصریح کرد: نتایج این تحقیق می تواند ضمن تصحیح و تثبیت رویکرد مردم و هم شاغلان حوزه بهداشت، در جهت تدوین راهکارهای تغذیه ای مؤثر در بهبود سلامت متابولیکی افراد جامعه و جلوگیری از مبتلا شدن به اختلالات متابولیکی در رابطه با وزن هم مؤثر واقع شود.

توضیح اینکه "مرور نظام مند" یکی از انواع روش تحقیق است که جهت بررسی پدیده ها و شناسایی مقوله ها بر مبنای ادبیات پژوهش مورد استفاده قرار می گیرد. به عبارت دیگر روش تحلیل در منابع ثانویه است که با استفاده از نگاههای مبتنی بر تکرار به گردآوری و تحلیل داده ها می پردازد و با حذف مطالعات ضعیف و تناقضات موجود در نتایج مطالعات، بعنوان ابزاری قوی برای پژوهش و تشخیص همه جانبه و تحلیل مطالعات مرتب برای پاسخگویی به پرسش های تحقیق مورد استفاده قرار می گیرد.

منبع:

1401/04/05
12:08:22
5.0 / 5
199
تگهای خبر: پژوهش , پژوهشی , دانشگاه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
NeoPedia