NeoPedia

نقش فناوری بلاکچین در بهبود زنجیره تامین دارو

نقش فناوری بلاکچین در بهبود زنجیره تامین دارو

نئوپدیا: زنجیره تامین دارو در هر کشوری باتوجه به نقش مستقیمی که در سلامت مردم دارد، از اهمیت بسیار بالایی برخوردارست. پژوهشگران کشورمان برای بهبود این زنجیره و رفع مشکلات فعلی موجود در آن، استفاده از فناوری بلاکچین را پیشنهاد داده اند.


به گزارش نئوپدیا به نقل از ایسنا، آمارها نشان می دهند که ایران ازلحاظ مصرف دارو در رتبه بیستم جهان و بعد از چین و ژاپن در رتبه سوم آسیا قرار دارد. اما متأسفانه موانع بسیاری بر سر راه صنعت دارویی کشور وجود دارد. این موانع را می توان به سه دسته نبود فرصت های صادراتی مناسب برای محصولات دارویی، عدم دسترسی راحت به مواد اولیه وارداتی و نبود برنامه ریزی مناسب در مورد اسامی تجاری ایرانی تقسیم بندی کرد. عدم توانایی در تامین مالی سرمایه در گردش و تامین مالی ماشین آلات و تجهیزات نیز به علت عدم تامین ارز مورد نیاز مشکل ساز شده است.
آن گونه که متخصصان می گویند، از مهم ترین راه حل ها در امتداد مرتفع کردن این موانع، اصلاح نظام قیمت گذاری دارو و واگذاری شرکت های شبه دولتی به بخش خصوصی واقعی است. همین طور در زمینه صادرات دارو، باتوجه به روابط مناسب ایران با عراق، افغانستان و سوریه که به علت جنگ، نیاز دارویی بالایی دارند و نیز تولید داخلی داروهای موردنیاز و پایین بودن هزینه سرانه دارو در ایران، پیشنهاد می شود برنامه ریزی برای حفظ و گسترش سهم بازارهای صادراتی در اولویت شرکت های دارویی قرار بگیرد. در این راستا، لازم است زنجیره تامین دارو با استفاده از تکنولوژی های روز بهینه سازی شود.
محققانی از دانشگاه آزاد اسلامی واحد علوم و تحقیقات تهران، در این حوزه تحقیقی را انجام داده اند که در آن استفاده از فناوری نوین بلاکچین در زنجیره تامین دارویی مورد بررسی واقع شده است.
در این تحقیق، پژوهشگران با استفاده از روشی موسوم به فراترکیب، به بررسی و شناسایی فاکتورهای مؤثر در استفاده از فناوری نوظهور بلاکچین در زنجیره تامین دارویی بهره برده اند. ابزار گردآوری داده ها نیز مطالعات کتابخانه ای و بررسی پیشینه پژوهش بوده است.
نتایج این بررسی ها نشان می دهند که هم اکنون، این فناوری به خاطر مزایای قابلیت ردیابی دارویی، شفافیت، ذخیره دائمی و امن اطلاعات، حذف واسطه ها، کاهش هزینه و غیرقابل تغییر بودن اطلاعات بهترین گزینه جهت استفاده در زنجیره تامین دارویی است.
بگفته صدیقه محمداسماعیل، دانشیار و پژوهشگر گروه علوم ارتباطات و دانش شناسی واحد علوم وتحقیقات دانشگاه آزاد اسلامی و همکارش، «در تحقیق ما، با استفاده از مقالات انتخاب شده و نظر خبرگان، ۶ شاخص اصلی مؤثر در زنجیره تامین دارویی به شرح زیر به دست آمدند: قرارداد هوشمند و ساده سازی معاملات بین المللی، شناسایی و هماهنگی زنجیره تامین، ردیابی و جلوگیری از تقلّب در صنایع دارویی، ذخیره دائمی و ایمن اطلاعات و متعادل سازی پروسه قیمت گذاری و کاهش هزینه ها».
آنها می گویند: «اخیراً در کشورهای زیادی بحث استفاده از فناوری بلاکچین در زنجیره تامین دارویی مطرح گردیده است. چونکه زنجیره تامین دارویی بطور مستقیم با سلامت مردم سروکار دارد و وجود داروهای تقلبی، سلامتی و جان مردم را به خطر می اندازد. پژوهشگران جهانی به این نتیجه رسیده اند که در حال حاضر فناوری بلاکچین بهترین گزینه برای تامین امنیت و جلوگیری از تقلّب در زنجیره تامین دارویی است».
بنا بر اطلاعات ارائه شده در این تحقیق، به علت ماهیت نظارتی صنعت فوق و ادغام های گوناگون برای کسب تخصص بیشتر تحقیق و توسعه، خیلی از شبکه های عرضه دارویی بجای کنترل برنامه ریزی برای عملکرد مطلوب، به روشی کنترل نشده رشد کرده اند. بدین ترتیب زنجیره تامین دارویی گرفتار مسائل و مشکلاتی شده است که فناوری بلاکچین می تواند رفع کننده آنها باشد.
این یافته ها که نقش بالقوه فناوری نوظهور بلاکچین را در بهبود ابعاد صنایع داروسازی و توسعه آن نشان می دهند، در فصل نامه «مدیریت بهداشت و درمان» متعلق به دانشگاه آزاد اسلامی واحد علوم و تحقیقات انتشار یافته اند.
منبع:

1401/06/01
09:14:10
5.0 / 5
196
این مطلب نئوپدیا را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۱
NeoPedia