NeoPedia
معاون پژوهشی وزارت علوم هشدار داد؛

خطر از دست رفتن رتبه های علمی بین المللی ایران

خطر از دست رفتن رتبه های علمی بین المللی ایران

به گزارش نئوپدیا، معاون پژوهشی وزارت علوم و دبیرکل شورای عالی عتف با اشاره به عدم اختصاص 4 درصد از تولید ناخالص ملی به بخش پژوهش و فناوری کشور، هشدار داد: اگر نتوانیم حمایت های ویژه مادی و معنوی را از بخش پژوهش انجام دهیم، خطر از دست رفتن رتبه های علمی بین المللی ایران وجود دارد.


دکتر پیمان صالحی در گفتگو با ایسنا، در پاسخ به نگرانی ها در مورد غفلت از پژوهش و از دست رفتن رتبه های علمی ایران در سطح بین المللی و کاهش سرعت تولید علم اظهار داشت: نظام نوآوری یک نظام پیوسته است و در سطوح آمادگی فناوری یک تا سه، بحث پژوهش و پژوهش های بنیادی را داریم و آمار ارقام نشان میدهد که کشور ما در این عرصه فعالیت می کند.
وی در ادامه با ذکر مثالی درباب کشور چین توضیح داد: تا ۸ سال پیش، کشور چین در عرصه تولید علم بسیار عقب تر از آمریکا بود و الان می بینیم در خیلی از حوزه ها پیشی گرفته است. به همراه آن از نظر فناوری و اقتصادی هم پیشرفت کرده است.
معاون پژوهشی وزارت علوم اشاره کرد: ما به هیچ عنوان از توجه به پژوهش کوتاه نخواهیم آمد.
صالحی به سیاست های کلی ابلاغی برنامه هفتم توسعه از طرف رهبری اشاره نمود و اظهار داشت: دو سیاست در زمینه پژوهش و فناوری اعلام شده است که یکی از آنها حفظ ضرب آهنگ رشد علمی کشور بوده است. ما هم بر همین موضوع تاکید داریم و این اولویت اول ماست. ما بیش از ۸۰ هزار هیئت علمی در کشور داریم و ظرفیت علمی ما در تولید علم خیلی بیش از این ۸۰ هزار نفر است.
وی صراحتاً اعلام نمود که نگرانی هایی در حوزه کاهش رتبه علمی کشور وجود دارد و افزود: طبق مصوبه برنامه ششم قرار بود که سهم منابع پژوهشی را به ۴ درصد از GDP برسانیم. در صورتیکه الان عنوان می شود که این سهم ۰.۴۷ درصد است. ولی من این میزان را نیز قبول ندارم؛ چونکه ۸۰ درصد از یک میلیارد دلار بودجه آموزش عالی در حقوق و دستمزد هزینه می شود و نباید تصور کرد که کل این مبلغ صرف پژوهش و فناوری می شود.
معاون پژوهشی وزارت علوم با اشاره به این که این نیمی از ۴ درصد بودجه سهم پژوهش به عهده بخش خصوصی و نیمی به عهده بخش دولتی است، اظهار داشت: ما این سازوکار را در دانشگاه ها، مراکز پژوهشی و پارک های علم و فناوری داریم، اگر نتوانیم حمایت های ویژه مادی و معنوی را از بخش پژوهش انجام دهیم، خطر از دست رفتن رتبه های علمی بین المللی ایران وجود دارد.
وی با اعلان اینکه در وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و شورای عالی عتف، اولویت جدی ما توجه به پژوهش است، اظهار داشت: چون بدون توجه به بخش پژوهش به سبب وجود پیوستگی نمی توانیم به فناوری و تولید برسیم. ولی من این انذار را می دهم که اگر پشتیبانی و حمایت انجام نشود، خطر از دست رفتن رتبه های علمی وجود دارد.
صالحی در مورد اقدامات انجام شده برای افزایش سهم بودجه پژوهش از تولید ناخالص ملی، توضیح داد: یکی از وظایف شورای عالی عتف پیگیری تامین منابع مالی پژوهش و فناوری در کشور است ولی این مساله به خوبی پیگیری نشده است.
وی افزود: من سمت دبیر کلی شورای عالی عتف را از اسفندماه عهده دار شدم و از آن زمان برای کارگروه تامین منابع مالی، بیشترین زمان را صرف می نماییم و افراد متخصص را در زمینه های مختلف گرد هم آورده ایم.
دبیرکل شورای عالی عتف به موانع قانونی در این بخش اشاره نمود و اظهار داشت: شرکت های خصوصی و بانکها ۴۰ درصد از بودجه های پژوهش خودرا بوسیله شورای عالی تحقیقات و فناوری باید مصرف کنند، ولی بررسی های ما نشان داده که عملاً این اتفاق نمی افتد.
وی افزود: همین طور قانون دیگری وجود دارد که کلی سازمانهایی که ردیف بودجه دارند، باید یک درصد بودجه شان را به جز بخش هزینه و دستمرد، بوسیله شورای عالی عتف هزینه کنند. ولی برمبنای مطالعات ما این مبلغ بسیار کمتر از میزانی است که قانون مشخص کرده است.
صالحی از ورود سازمان بازرسی به این مساله آگاهی داد و اظهار داشت: پیگیری ها در حال انجام می باشد که آن یک درصد، احصا شود. ما به تمامی سازمان هایی که این یک درصد را پرداخت نکرده اند نامه زده ایم و پیگیر هستیم که این ها احصا شود.
وی اشاره کرد: صندوق علوم، تحقیقات و فناوری در شورای عالی انقلاب فرهنگی مصوب شده و اساسنامه آن در نوبت تصویب در هیئت دولت می باشد. یکی از خواسته های ما از رئیس جمهور در بازدید روز گذشته ایشان از وزارت علوم، این بود که بتوانیم علاوه بر ۴۰ درصد و یک درصدی که ذکر شد، منابع پایداری را برای این صندوق در برنامه هفتم و بودجه سال آینده تعبیه نماییم.
صالحی با اشاره به این که صندوق علوم تحقیقات و فناوری یک حلقه مفقوده در نظام پژوهش و فناوری بوده است؛ ابراز امیدواری کرد: امیدواریم تا دو سه ماه آتی و بعد از تصویب اساسنامه، این صندوق بتواند منابع مالی پشتیبان حوزه پژوهش و فناوری را تامین کند.
منبع:

1401/09/09
10:17:05
5.0 / 5
288
این مطلب نئوپدیا را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
NeoPedia