NeoPedia

ربات ها با سرعت یوزپلنگ در بدن حرکت می کنند

ربات ها با سرعت یوزپلنگ در بدن حرکت می کنند

نئوپدیا: پژوهشگران ربات های بسیار کوچکی ساختند که با بهره گیری از سامانه هایی نظیر ابزار سونوگرافی می توان آنها را با سرعتی بالا به سمت هدفی در بدن هدایت کرد.به گزارش نئوپدیا به نقل از مهر، تیمی از مهندسین دانشگاه کلرادو بولدر کلاس جدیدی از روبات های کوچک و قابل هدایت را طراحی نموده اند که می توانند در مایعات با سرعت باور نکردنی حرکت کنند. این روبات ها ممکنست روزی حتی داروهای تجویزی را به محلهای سخت در بدن انسان تحویل دهد.
جین لی از پژوهشگران این پروژه می گوید: تصور کنید که اگر ربات های کوچک بتوانند کارهای خاصی مانند جراحی های غیر تهاجمی را در بدن انجام دهند، بجای این که بدن بیمار را ببُریم، می توانیم بسادگی روبات ها را بوسیله قرص یا تزریق به بدن وارد نماییم و آنها خودکار درمان را انجام می دهند.
این ربات ها گروههای واقعاً کوچکی هستند. هر یک فقط ۲۰ میکرومتر عرض دارند، یعنی چندین برابر کوچکتر از عرض موهای انسان هستند. آنها همین طور سریع و قادر به سفر با سرعت حدود ۳ میلی متر در ثانیه یا حدودا ۹۰۰۰ برابر طول خود در دقیقه هستند. این سرعت نسبت به ابعاد، چند برابر سریع تر از حرکت یوزپلنگ است. آنها همین طور پتانسیل زیادی دارند.
در این پروژه، این گروه ناوگانی از این ربات ها را برای انتقال دوزهای مشخص از دگزامتازون، یک داروی استروئیدی رایج به مثانه موش های آزمایشگاهی آماده کردند. نتایج حاکی از آنست که ربات ها ممکنست ابزاری مفید برای درمان بیماریهای مثانه و سایر بیماریها در افراد باشد.
وات شیلدز از دیگر پژوهشگران این پروژه می گوید: روبات های میکروسکوپی هیجان زیادی را در محافل علمی به دست آورده اند، اما آن چه آنها را برای ما جالب می کند این است که ما می توانیم آنها را برای انجام کارهای مفید در بدن طراحی نماییم.
این تیم با بهره گیری از یک فناوری شبیه به چاپ سه بعدی، ربات ها را از پلیمرهای زیست سازگار تولید می کند. این ماشین ها کمی شبیه موشک به نظر می رسند و با سه باله کوچک کامل می شوند. آنها همین طور شامل اجزاء دیگری نیز هستند، هر یک از ربات ها حباب کوچکی از هوای به دام افتاده را حمل می کنند، اگر آنها را در یک میدان آکوستیک قرار دهید، مانند سونوگرافی، حباب ها آغاز به لرزش شدید می کنند، آب را دور کرده و روبات ها به جلو شلیک می شوند.
نتایج این پروژه در قالب مقاله ای با عنوان Bubble‐Based Microrobots with Rapid Circular Motions for Epithelial Pinning and Drug Delivery در نشریه Small به چاپ رسیده است.


منبع:

1402/03/09
10:46:47
5.0 / 5
244
این مطلب نئوپدیا را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۱
NeoPedia