NeoPedia
افزایش شانس زنده ماندن در حوادث؛

ژاپنی ها برای همه گروه های خونی، خون مصنوعی تولید كردند

ژاپنی ها برای همه گروه های خونی، خون مصنوعی تولید كردند

نئوپدیا: پژوهشگران ژاپنی می گویند برای نخستین بار موفق به تولید خون مصنوعی شده اند كه می توان آنرا صرف نظر از گروه خونی خاص افراد به هر شخصی منتقل كرد.به گزارش نئوپدیا به نقل از روزنامه آساهی، این دستاورد بزرگ علمی شانس زنده ماندن افراد سانحه دیده در حوادث مختلف را به شدت بالا می برد، برای اینكه در خیلی از موارد این افراد به سبب عدم وجود انتقال دهنده خون با گروه خونی مناسب جان خودرا از دست می دهند.
این خون مصنوعی توسط گروهی از دانشمندان كالج پزشكی دفاع ملی ژاپن تولید شده و با موفقیت بر روی خرگوش ها آزمایش شده است.
با استفاده از این خون دیگر نیازی به شناسایی گروه خونی افراد بیمار و حادثه دیده در شرایط اضطراری نیز وجود ندارد و محدودیت ها و چالش های مربوط به ذخیره سازی خون اهداكنندگان هم برطرف می شود.
باید توجه داشت كه پلاكت های خونی عادی در بهترین حالت برای چهار روز قابل نگهداری هستند و گلبول های قرمز را می توان به مدت ۲۰ روز در دمای پایین نگهداری كرد. خون مصنوعی شامل پلاكت ها و گلبول های قرمز خون است كه در بسته های نازكی موسوم به لیپوزوم مشتق شده از غشای سلولی نگهداری می شوند و برای متوقف كردن خونریزی و انتقال اكسیژن قابل استفاده هستند.
خون مصنوعی در دمای عادی و برای مدت بیشتر از یك سال قابل ذخیره سازی و استفاده است و در حین آزمایش بر روی ده خرگوش در حال خون ریزی شدید به نجات جان شش خرگوش منجر گردید. استفاده از این خون مصنوعی هیچ گونه عوارض جانبی مانند لخته شدن خون به همراه نداشته است.


منبع:

1398/07/08
14:27:51
5.0 / 5
5044
تگهای خبر: تولید
این مطلب نئوپدیا را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۴
NeoPedia