NeoPedia
با جشنواره گیاهان دارویی؛

داروهای گیاهی كاهنده قند خون و وزن، تولید پانسمان طبیعی مرهم زخم

داروهای گیاهی كاهنده قند خون و وزن، تولید پانسمان طبیعی مرهم زخم

نئوپدیا: چهارمین جشنواره گیاهان دارویی با رونمایی از جدیدترین محصولات برگزار گردید تولید پانسمان زیست سازگار و داروهای كاهنده قند و وزن بعضی از دستاوردهای محققان در این نمایشگاه بودند.به گزارش نئوپدیا به نقل از مهر، گیاهان دارویی گیاهانی هستند كه یك یا بعضی از اندام های آنها حاوی ماده موثره است. این ماده كه كمتر از ۱درصد وزن خشك گیاه را تشكیل می دهد، دارای خواص دارویی مؤثر بر موجودات زنده است.
اكنون در ایران حدود ۸۰۰۰ گونه گیاهی موجود است كه از این تعداد ۲۳۰۰ گونه جزء گیاهان معطر و دارویی هستند و از این تعداد ۴۵۰ گونه در عطاری های ایران به فروش می رسند.
گیاهان دارویی از منظر علم باز مورد توجه قرار گرفته اند به طوریكه نمایشگاه گیاهان دارویی برای عرضه محصولات گیاهی مورد تایید برگزار شده است.
تولید داروی كاهش دهنده قند خون
یكی از محصولاتی كه در چهارمین جشنواره و نمایشگاه ملی گیاهان دارویی، فرآورده های طبیعی و طب ایرانی (سنتی) نمایش شد، «داروی كاهش دهنده قند خون» بود. این دارو از عصاره دانه شنبلیله در قالب كپسول تهیه شده است. این محصول به صورت كپسول ۵۰۰ میلی گرمی است. ساخت آن به گونه ای طراحی شده كه دارای حداكثر فراهمی زیستی یا جذب ماده مؤثره باشد.
شنبلیله از راه احداث تعادل در متابولیسم كربوهیدرات ها، سبب تحریك اشتها میگردد و در بیماران مبتلا به آنوركسی یا كم اشتهایی دارای اثرات مفید می باشد.
تأثیر دانه شنبلیله بر كاهش قند خون در بیماران دیابتی از راه مكانیسم های متعددی صورت می گیرد. از میان مواد مؤثره دانه، الكالوئید تریگلونین و آمینو اسید ۴- هیدروكسی ایزولوسین بالاترین تأثیر را بر روی اثر كاهش دهنده قند خون دارا است. تریگلونلین موجب افزایش گیرنده های انسولین در گلبول های قرمز خون شده و جذب گلوكز را در بافت ها بهبود می بخشد. در حالیكه آمین اسید ۴- هیدروكسی ایزولوسین با مكانیسم احتمالی تحریك و آزادسازی انسولین از پانكراس اثر خودرا اعمال می كند.
به طور طبیعی هورمون انسولین توسط پانكراس تولید میگردد و به ورود گلوكز به داخل سلول ها كمك می نماید تا بتوانند بعنوان سوخت در سلول های بدن مورد استفاده قرار گیرند.
دیابت نوع ۲ زمانی است كه بدن نمی تواند از انسوین موجود استفاده كنند. این شكل از دیابت معمولا در افراد بالای ۴۰ سال ظاهر میگردد و درمان آن به وسیله رژیم غذایی و استفاده از قرص های خوراكی ضد دیابت و گاهی اوقات بوسیله رژیم غذایی و تزریق انسولین صورت می گیرد. تعداد مبتلایان به دیابت نوع ۲ به سبب افزایش میزان چاقی به صورت چشمگیری در كشورهای پیشرفته و در حال رشد رو به افزایش است. به علاوه تحقیقات اهمیت مسئله مستعدین مبتلاشدن به دیابت و یا سندروم متابولیك را در شرایطی كه مقاومت به انسولین تبدیل به ناكارآمدی سوخت و ساز گلوكز میگردد را نشان داده است.

طبق آخرین آمار انتشار یافته جمعیت مبتلایان به دیابت در جهان فراتر از ۴۰۰ میلیون تن است. متأسفانه بیماران مبتلا به سندروم متابولیك و یا دیابت در معرض خطر مبتلاشدن به بیماری های قلبی و عروقی و بلا های جدی سلامتی هستند از این رو مكمل طبیعی كه در دراز مدت بدون احداث عارضه بتواند سوخت قند را تنظیم و میزان چربی را متعادل كند مورد نیاز است. این افراد می توانند از یك روش بی خطر و ارزان كه برپایه مواد طبیعی پایه گذاری شده و فاقد عوارض جانبی است استفاده كنند.
تولید صنعتی پانسمان شبیه پوست انسان با فرآورده های طبیعی و گیاهی
از دیگر محصولاتی كه در این نمایشگاه نمایش شد، پانسمانی شبیه پوست بدن انسان است كه توسط یك شركت دانش بنیان با هدف احداث نوآوری در سلامت و با اتكا بر دانش محققان و طی ۴ سال پژوهش و تحقیق با دستیابی به تكنولوژی پیشرفته ای طراحی شده است. پانسمان پیشرفته ترمیم زخم از فرآورده های طبیعی تهیه شده است و سبب سرعت در روند بهبود زخم های حاد و مزمن میگردد. این پانسمان هیدروژل حاوی كلاژن در ابتدا خشك است و وقتی مرطوب میگردد روی سطح زخم قرار می گیرد و مایعات بیولوژیك را در سطح زخم تعدیل می كند.
فرمولاسیون این پانسمان مزایایی فراتر از یك پانسمان هیدروژل معمولی فراهم می آورد كه این امر موجب میگردد مدت زمان بهبود زخم به مراتب كاهش پیدا كند، همین طور درمان زخم های حاد و مزمن كه سبب قطع عضو یا مرگ می شوند، با این پانسمان امكان درمان را دارند.
قطع عضو به سبب عدم بهبود زخم های ناشی از دیابت مسئله ای رایج و بسیار تاثر برانگیز بوده كه در زندگی بیمار اثرات منفی زیادی دارد و تولید این پانسمان قدمی در راه بهبودی این بیماران است. این محصول تا به امروز مانع از قطع عضو خیلی از بیماران دیابتی شده است، همین طور زخم بسترهایی كه بسیار حاد بودند و برای سالیان طولانی با هیچ روش درمانی درمان نشده بودند را درمان كرده است.

فناوری بایوتكنولوژی و نانوتكنولوژی برای ساخت پانسمان طبادرم استفاده شده است. این پانسمان با ساختار متخلخل از لحاظ خواص فیزیكی و مكانیكی، بسیار شبیه ساختار پوست انسان است و وقتی روی زخم قرار می گیرد به سبب شباهت در ساختار بافت هدف برای ترمیم، فرآیند درمان زخم به مراتب با راندمان بالاتری انجام میگردد.
محققان سپس بررسی تعداد زیادی از گزینه ها و انجام آزمایشات مختلف، پانسمانی بر پایه پلیمرهای زیست سازگار تولید كرده اند كه سازگاری زیادی بابدن انسان دارد و این امر از بروز حساسیت و واكنش های پوستی ممانعت می كند.این محصول حالا صنعتی شده است.
تولید رنگ های طبیعی خوراكی ضدسرطان در كشور
تعدادی از شركت دانش بنیان رنگ های صد درصد طبیعی كه دارای پروانه ساخت از وزارت بهداشت بوده و قابلیت مصرف در سطح خانوار، صنوف و صنعت را دارند، تولید كرده اند كه می توانند در سلامت مصرف كننده اثرگذار باشند. رنگ های طبیعی تولیدی در انواع مواد غذایی مانند كیك، شیرینی و دسر، نوشیدنی ها، انواع غذاهای سنتی و فرنگی و غیره قابلیت استفاده دارند و مصرف كننده می تواند علاوه بر دریافت خواص رنگ كنندگی به خواص كاربردی و تغذیه ای بالای آنها باز دست پیدا كند.

از دیگر خاصیت های عملكردی رنگ های طبیعی خوراكی خواص ضد میكروبی، خاصیت ضدالتهابی آنهاست و اینكه این رنگ ها از بروز بیماری های قلبی-عروقی جلوگیری كرده و همین طور دارای خاصیت محافظت كنندگی از كبد و كلیه هستند.
تاثیرات رنگ های سنتزی در بروز انواع بیماری ها همچون سرطان، اختلالات هوشی و رفتاری، نارسایی كبد و كلیه اثبات شده است و درعین حال مطالعات نشان می دهد پیگمان های طبیعی به غیر از خاصیت رنگ دهی دارای اثرات مثبت نظیر اثرات آنتی اكسیدانی، ضد سرطانی و كاهش بیماری های قلبی-عروقی هستند.

از طرفی استاندارد ملی ایران به ضرورت استفاده از رنگ های طبیعی در محصولات غذایی تاكید دارد. ضمن این كه رنگ های طبیعی وارداتی از قیمت بالایی برخوردار می باشند و توجیه مناسب اقتصادی نخواهند داشت.


تولید كپسول كاهنده وزنیكی از محصولاتی كه در نمایشگاه گیاهان دارویی نمایش شد، كپسول گرین فیت بود. از آنجائیكه چاقی بزرگترین چالش بهداشت عمومی در قرن حاضر است و بخش سلامت بیشتر كشورهای دنیا درگیر مسائل و عوارض ناشی از بروز فزاینده چاقی هستند، در این راستا، یك شركت دانش بنیان این محصول را تولید كرده است.این كپسول یكی از متواترترین داروهایی است كه در مكتب سنتی ایران برای كاهش وزن استفاده می شده است. این فرآورده دارای تركیباتی همچون زیره، مرزنجوش، زنیان، رازیانه، سداب، بوره و لاك مغسول است و برای افراد بالای ۱۲ سال ۲-۳ مرتبه در روز هر روز یك الی دو كپسول نیم ساعت پیش از وعده غذایی با یك لیوان آب مصرف میگردد. این كپسول درراستای رسیدن به وزن مطلوب، تنظیم غذایی كم كالری، قابل استفاده می باشد.
دكتر محمدحسن عصاره، دبیر ستاد توسعه علوم و فناوری گیاهان دارویی و طب سنتی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، با اشاره به اینكه چهارمین جشنواره گیاهان دارویی فرصتی برای مردم برای آشنایی با این صنعت به وجود آورده است، عنوان كرد: صد در صد این صنعت می تواند راهكار موثری برای شكوفایی اقتصادی در شرایط نامناسب اقتصادی كشور و اعمال تحریم ها باشد.
وی اضافه كرد: گیاهان دارویی محصولاتی در زمینه عطر، طعم، رنگ، مكمل، چاشنی ها، ادویه جات، لوازم آرایشی و بهداشتی، شیرین كننده ها، حشره كش ها، آفت كش ها و غیره دارند.
صادرات ۶۰۰ میلیون دلاری محصولات در رابطه با حوزه گیاهان دارویی
محمد حسن عصاره اظهار نمود: هم اكنون ۱۷۰ شركت دانش بنیان و خلاق در حوزه گیاهان دارویی وجود دارد كه این تعداد در سال ۹۲ صفر بوده است.
وی با اشاره به اینكه این شركت ها توانسته اند بخشی از بازار را بدست آورند و حتی صادر كنند، اظهار داشت: كل میزان صادرات گیاهان دارویی ۶۰۰میلیون دلار است و این در صورتی است كه شركت ها در سال ۹۳ بسیار كمتر، شاید حدود ۶میلیون دلار صادرات محصولات دانش بنیان داشته اند.
آمار فعالیت دانش بنیان در زمینه گیاهان داروییتعداد شركت دانش بنیانمیزان صادراتسال ۱۳۹۲۰۰سال ۱۳۹۷۱۷۰۶۰۰-۷۰۰ میلیون دلار
عصاره اشاره كرد: هم اكنون ۵۵۱ شركت خصوصی در این زمینه فعالیت می نمایند كه هنوز به مرحله دانش بنیانی نرسیده اند؛ تعداد شركت های خصوصی در سال ۹۱، ۲۰۰ عدد بود.

1397/08/25
00:00:36
5.0 / 5
5148
این مطلب نئوپدیا را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳
لینک دوستان نئوپدیا
NeoPedia