NeoPedia
با استفاده از قیچی ژنتیك؛

برنده نوبل تست تشخیص كرونا در ۵ دقیقه ابداع كرد

برنده نوبل تست تشخیص كرونا در ۵ دقیقه ابداع كرد

به گزارش نئوپدیا تعدادی از پژوهشگران به رهبری یكی از برندگان نوبل شیمی ۲۰۲۰ تستی برای تشخیص كووید ۱۹ ابداع نموده اند كه مبتلا شدن به بیماری را در ۵ دقیقه شناسایی می كند.به گزارش نئوپدیا به نقل از ساینس مگ، تعدادی از پژوهشگران به رهبری جنیفر دودنا (یکی از برندگان نوبل شیمی ۲۰۲۰) با استفاده از قیچی ژنتیک CRISPR تست کووید ۱۹ ابداع نموده اند که مبتلا شدن به بیماری را در ۵ دقیقه تشخیص می دهد.
فرایند استفاده ازاین تست نیازمند تجهیزات گرانقیمت آزمایشگاهی نیست و می توان آنرا در مطب پزشک، مدارس و ساختمان های اداری انجام داد.
مکس ویلسون یکی از زیست شناسان مولکولی در دانشگاه کالیفرنیا می گوید: به نظر می آید این تست دقیق باشد.
پیش از این هم در ماه می ۲ گروه از محققان اعلام نموده بودند تست های کووید ۱۹ مبتنی بر کریسپر ساخته اند که در یک ساعت ویروس را شناسایی می کند. اما تستی که دودنا و همکارانش ابداع نموده اند بسیار سریع تر است.
در حقیقت تست کریسپر با توالی بندی آر ان ای که مختص ویروس SARS-CoV-۲ است، مبتلا شدن به کرونا را تشخیص می دهد.
در تست های اولیه تشخیص کووید ۱۹ با کریسپر، محققان در اولین مرحله باید هرگونه آر ان ای ویروسی را تقویت نمایند و سپس فرایندهای تشخیصی را انجام دهند تا احتمال رصد هرگونه سیگنالی را بالا برند. همین مساله پیچیدگی، هزینه و زمان اجرای تست را افزایش داده است.
اما تستی که به رهبری جنیفر دودنا توسعه یافته آران ای ویروسی را تقویت نمی نماید. همینطور تست جدید می تواند مقدار ویروس در نمونه را هم شناسایی کند.

1399/07/19
20:58:04
5.0 / 5
1714
این مطلب نئوپدیا را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
NeoPedia